poniedziałek, 29 lutego 2016

Traktor jako praca dyplomowa

Taki oto Ursus C-45 (wiki) stoi sobie przed Zespołem Szkół Rolniczych w Teresinie... no dobra, w nazwie nie ma już rolniczych, jest za to kardynał Wyszyński. Jakieś rolnicze kierunki sę tam ostały, np. technikum mechanizacji rolnictwa, czy technikum agrobiznesu.





Ale wracając do ciągnika, jest on pracą dyplomową wykonaną w 1999 roku, o czym informuje stosowna tabliczka. Mniemam, że traktor nie został zbudowany od zera w ramach pracy dyplomowej, tylko że raczej odrdzewiony, odmalowany, uzupełniony o brakujące części  postawiony na kostce tu gdzie teraz jest.



Ursus zza krzaków.



Nauka jazdy na traktorze w weekend.







A to ustrojstwo udaje że jest podczepione do ciągnika, choć w rzeczywistości nie jest.



Mini wystawę sprzętu rolniczego uzupełniają jeszcze dwa niepozorne ustrojstwa.





środa, 24 lutego 2016

piątek, 19 lutego 2016

Czerwony domek nad fiordem tanio wynajmę






Dobrze wyposażony, z doskonałą wentylacją



W komplecie szopa na łódkę, albo dwie.







piątek, 5 lutego 2016

Piotr Wysocki (Warka)

Piotr Wysocki urodził się w Winiarach (obecnie część Warki) w 1797 roku, w Warce mieszkał też po powrociez zesłania w 1857 r. i tam zmarł w 1875 r. Nic więc dziwnego, że znajdziemy w tym mieście kilka miejsc gdzie jest upamiętniony Piotr Wysocki.

Jest więc pomnik Piotra Wysockiego.



Miejsce gdzie mieszkał po powrocie ze zsyłki jest teraz oznaczone tablicą (dom spłonął w 1939).





na cmentarzu można natomiast odszukać grób w którym spoczywa... co ciekawe jako data śmierci wpisany jest 1874r. ale na innych pomnikach i w innych źródłach podawany jest 1875.





wtorek, 2 lutego 2016

Wiczna Sława Tankistam

Na placu w słowackiej wsi Palota stoi sobie czołg jakich wiele... ot kolejny T-34, pomnik poległych czołgistów radzieckich.



Upamiętnia on żołnierzy walczących w czasie tzw. operacji dukielsko-preszowskiej (wiki), jej celem było wejście Armii Czerwonej do Słowacji i udzielenie pomocy słowackim powstańcom (wiki). Ofensywa ruszyła 8 września 1944 i plany przewidywały zajęcie Presova piątego dnia... jednak półtora miesiąca trwało przebicie się przez przełęcz i dotarcie do miasta Svidnik (28 października), a do Presova było jeszcze z 50km.

Ciężkie walki były toczone zwłaszcza na odcinku Dukla - przełęcz Dukielska - Svidnik i tam jest najwięcej pamiątek operacji (pomniki ze sprzętu wojskowego, cmentarze, muzea), natomiast Palota jest położona bardziej na wschód, u stóp dwóch innych przełęczy - Radoszyckiej i Łupkowskiej.