wtorek, 15 marca 2016

Kapliczki na pamiątkę Wojny Europejskiej

I Wojnę Światową nazywano sto lat temu Wojną Europejską (nazwa ta pojawia się jeszcze przed jej wybuchem) i jako taka pojawia się na kapliczkach z tamtego okresu.

Oto bardzo ciekawy krzyż z Chmielewa pod Wyszogrodem, osadzony na naboju artyleryjskim, a podstawa poniżej niego jest nabijana pociskami i łuskami karabinowymi. Data jest dziwna - 29 S. 1914... sierpień? Ale skąd by wzięli taki nabój artyleryjski, skoro front tu nie dotarł? Może rąbnęli się w dacie i miał być 1915, wtedy pewnie sporo można tego było znaleźć na pobojowisku nad Bzurą, a front już się przesunął na wschód. Ot, zagadka.









Łuski nie pochodzą sprzed stu lat, są w miarę współczesne.



Kapliczka z 1915 we wsi Turza Mała pod Mławą, czyli na pograniczu z Prusami Wschodnimi... co prawda ta kapliczka nie jest na pamiątkę wojny, ale umieszczam ją tutaj bo postawiona jeszcze w czasie jej trwania, a wojna pojawia się w innej spotykanej czasem na kapliczkach sentencji, która w czasach wojny jest szczególnie aktualna.








Puszcza Kampinoska, a dokładniej u stóp wydmy pod Dąbrówką  - kapliczka z 1916.






Basin (między Żyrardowem i Błoniem), kapliczka ufundowana dokładnie w 3 rocznicę wybuchu wojny.




Osuchów nad Pilicą i kapliczka z 1919, tym razem jest to pamiątka skończenia wojny.







Staroźreby na północ od Wisły, kapliczka z 1919 roku na pamiątkę ukończenia wojny, a jednocześnie odzyskania niepodległości (wskrzeszenia ojczyzny). W tle kościół, na którego murach widnieją ślady ostrzału i są weń wmurowane pociski artyleryjskie (sztuk pięć).





Janisławice (mniej więcej na południe od Skierniewic), kapliczka z 1920, tutaj również mamy tablicę nie tylko na pamiątkę zakończenia wojny, ale też odzyskania niepodległości (powiększenie - klik w tabliczkę)





Gągolin Południowy (między Łowiczem, a Sochaczewem), górna tabliczka to pamiątką odzyskania niepodległości w wyniku... Wielkiej Wojny Europejskiej. Tablica może być z 1918 (chyba że data odnosi się do odzyskania niepodległości, a nie ufundowania kapliczki). Druga tablica jest już pewnie młodsza, z 1933 (różni się wykonaniem liter - na przykład I i J są ewidentnie różne), z listą mieszkańców poległych w czasie Iwojny i walk o niepodległość.

Te ostatnie kapliczki kojarzą się z pomnikami odzyskania niepodległości, często z listą poległych mieszkańców... ale o nich planuję osobny wpis.






Zobacz też:
- Zburzony w r. 1915 czasu Wielkiej Wojny Światowej

3 komentarze:

  1. Niezwykłe - nazwać wojnę, zanim wybuchła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nie wszystkie kapliczki zostały zachowane, pamięć o nich i o miejscu, we wsi Dąbrówka gm. Czosnów kapliczka Pamiątka Wojny Europejskiej z lipca 1916 roku została całkowicie zburzona i postawiona nowa, całkowicie niepodobna z cegły z ogrodzenia i okienkiem jak z toalety.. aż żal tyle lat tyle wspomnień..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie szkoda... ja zaś mam jeszcze na zdjęciach kapliczkę, co prawda bez napisu okolicznościowego, ale z pamiątkami z wojny - skorupami pocisków artyleryjskich użytych jao wazony na kwiaty. Niestety 2-3 lata postawiono w jej miejscu nową, nawet całkiem całkiem, jednak bez tych skorup :-(

      Usuń