czwartek, 20 września 2012

Pocztówka z PRL

Temat kolejnej Akcji GTWb to Pamiątka z PRL. wsiadłem więc szybko w wehikuł czasu, wyskoczyłem w Żyrardowie w kilku punktach czasowych, a że do wehikułu rower mi nie wszedł, to fotki tylko z samego Żyrka.

W samo południe trafiłem w lata 70. a kurant wygrywał Prząśniczkę.


Potem myk w 50. podziwiać najczystszy dom w mieście wyróżniony przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.


A stąpałem po ładnie otagowanych płytach chodnikowych.



środa, 12 września 2012

Google Street View - Żyrardów

Nie, jeszcze nie jest dostępne... ale już niedługo, bo dzisiaj samochód Google jeździł po Żyrardowie.



Edit: Aktualizacja GSV pojawiła się dopiero na wiosnę 2013 (my zobaczyliśmy w drugiej połowie kwietnia, ale może było ciut wcześniej). Wrzucili całą Polskę, dlatego tyle to trwało!

Załapałem się i ja, ze wszystkich ujęź to jest najlepsze... z Pisią Gągoliną!

piątek, 7 września 2012

Stara buda w Budach Starych

A właściwie to nie jakaś tam buda, tylko całkiem sympatyczna chałupka, która budników nawet na oczy widziała... Puszczy Jaktorowskiej, która tu drzewiej rosła i którą budnicy wycięli zresztą też (dzisiaj działalność budników nazwalibyśmy gospodarką rabunkową).















poniedziałek, 3 września 2012

Pluskwiak zwany Tramwajem

Żyrardów o jakiegoś czasu wprowadza eksperymentalny system bio-tramwajów miejskich. Tramwaj żyrardowski, fachowo nazywany jest kowalem bezskrzydłym (w związku wyparciem bio-koni przez konie mechaniczne, kowale przebranżowili się na tramwajarzy), a jeszcze fachowiej Pyrrhocoris apterus.

Jego główną zaletą jest możliwość taniego i stosunkowo szybkiego namnażania taboru. Oto tramwaj w stadium larwalnym.



Larwy tramwajowe przechodzą intensywne szkolenie w szkółce tramwajowej, pod okiem doświadczonego taboru.



Gdy są już gotowe do samodzielnej jazdy po mieście, przechodzą przepoczwarzenie.



Jeszcze tylko muszą otrzymać charakterystyczne malowanie, które nanoszone jest stopniowo w kilku warstwach. Dodajmy, że wzór został wyłoniony w konkursie - najpierw można było zgłaszać swoje projekty, a następnie internauci w głosowaniu wybrali aktualnie obowiązujące.







Tramwaje mogą jeździć pojedynczymi wagonikami, ale można też je puszczać na miasto w dwa wagoniki sczepione odwłokiem. To rozwiązanie jest na razie w fazie testów, ale jeśli przejdzie je pomyślnie, prawdopodobnie zostanie szybko wdrożone. jego dodatkową zaletą jest to, że tramwaj dwuwagonikowy jest dwustronny i możne zmieniać kierunek jazdy bez zawracania na pętli.

Największą wadą tramwajów, jest to że są one szalenie towarzyskie i często tworzą się ogromne karambole, całkowicie blokując miasto.





Więcej zdjęć w albumie Tramwaje