środa, 23 marca 2016
piątek, 18 marca 2016
Tajemnicza Brama
Ciekawe dokąd prowadzi, może do Tajemniczego Ogrodu? Ale może lepiej nie, bo okaże się że jednak nie.
wtorek, 15 marca 2016
Kapliczki na pamiątkę Wojny Europejskiej
I Wojnę Światową nazywano sto lat temu Wojną Europejską (nazwa ta pojawia się jeszcze przed jej wybuchem) i jako taka pojawia się na kapliczkach z tamtego okresu.
Oto bardzo ciekawy krzyż z Chmielewa pod Wyszogrodem, osadzony na naboju artyleryjskim, a podstawa poniżej niego jest nabijana pociskami i łuskami karabinowymi. Data jest dziwna - 29 S. 1914... sierpień? Ale skąd by wzięli taki nabój artyleryjski, skoro front tu nie dotarł? Może rąbnęli się w dacie i miał być 1915, wtedy pewnie sporo można tego było znaleźć na pobojowisku nad Bzurą, a front już się przesunął na wschód. Ot, zagadka.
Łuski nie pochodzą sprzed stu lat, są w miarę współczesne.
Kapliczka z 1915 we wsi Turza Mała pod Mławą, czyli na pograniczu z Prusami Wschodnimi... co prawda ta kapliczka nie jest na pamiątkę wojny, ale umieszczam ją tutaj bo postawiona jeszcze w czasie jej trwania, a wojna pojawia się w innej spotykanej czasem na kapliczkach sentencji, która w czasach wojny jest szczególnie aktualna.
Puszcza Kampinoska, a dokładniej u stóp wydmy pod Dąbrówką - kapliczka z 1916.
Basin (między Żyrardowem i Błoniem), kapliczka ufundowana dokładnie w 3 rocznicę wybuchu wojny.
Osuchów nad Pilicą i kapliczka z 1919, tym razem jest to pamiątka skończenia wojny.
Staroźreby na północ od Wisły, kapliczka z 1919 roku na pamiątkę ukończenia wojny, a jednocześnie odzyskania niepodległości (wskrzeszenia ojczyzny). W tle kościół, na którego murach widnieją ślady ostrzału i są weń wmurowane pociski artyleryjskie (sztuk pięć).
Janisławice (mniej więcej na południe od Skierniewic), kapliczka z 1920, tutaj również mamy tablicę nie tylko na pamiątkę zakończenia wojny, ale też odzyskania niepodległości (powiększenie - klik w tabliczkę)
Gągolin Południowy (między Łowiczem, a Sochaczewem), górna tabliczka to pamiątką odzyskania niepodległości w wyniku... Wielkiej Wojny Europejskiej. Tablica może być z 1918 (chyba że data odnosi się do odzyskania niepodległości, a nie ufundowania kapliczki). Druga tablica jest już pewnie młodsza, z 1933 (różni się wykonaniem liter - na przykład I i J są ewidentnie różne), z listą mieszkańców poległych w czasie Iwojny i walk o niepodległość.
Te ostatnie kapliczki kojarzą się z pomnikami odzyskania niepodległości, często z listą poległych mieszkańców... ale o nich planuję osobny wpis.
Zobacz też:
- Zburzony w r. 1915 czasu Wielkiej Wojny Światowej
czwartek, 10 marca 2016
Mural na młynie
Mural na dawnym młynie w Sochaczewie przy ulicy. 1 Maja. Powstał w lipcu 2012 roku podczas Festiwalu Sztuki Ulicznej ULICZNICY.
Na stonie miasta można zobaczyć jak powstawał, oto zdjęcia z kolejnych dni:
- przed malowaniem
- na początku malowania
- pod koniec malowania
Na stonie miasta można zobaczyć jak powstawał, oto zdjęcia z kolejnych dni:
- przed malowaniem
- na początku malowania
- pod koniec malowania