środa, 19 lipca 2017

Grodziskie murale - Życie Słowian

Oto najnowszy grodziski mural, który został wymalowany na początku maja (choć zapowiadany był już na jesień zeszłego roku). Ze względu na to że jest zlokalizowany w części Grodziska z grodziskiem Szwedzkie Góry (choć do niego jest stąd dobry kilometr i to w linii prostej), tematycznie miał jakoś nawiązywać właśnie do tego grodziska... zdecydowano że ma przedstawiać dzieje i postacie dawnych Słowian zamieszkujących na ziemiach dzisiejszego Grodziska. Ostatecznie wymalowano taką oto scenkę rodzajową.













Uzupełnienie - głaskanie i karmienie kury (Kluska twierdzi że to Kura Adela, bohaterka jednej z książek).





Z miejscowymi dziećmi.



Zobacz też inne Grodziskie Murale:
- mural Życie Bałtyku i kilka informacji o konkursie
- mural Pędząca WKD
- mural Bezmiar 
- mural Orkiestra 
- mural Potwór Morski
- mural Bajkowy
- mapa murali w Grodzisku

czwartek, 13 lipca 2017

SA135

Szynobusy w barwach Kolei Mazowieckich jeżdżą od 2005 roku, zaraz po powstaniu spółki zostały zakupione od Niemców VT627 i VT628. Jednak od 2011 na Mazowsze trafiają nowe szynobusy SA135 (albo 214Mb) od Pesy - do tej pory 7 sztuk, a od 2013 222M od Newagu - sztuk 2. Jednocześnie stare, poniemieckie szynobusy są wycofywane z eksploatacji.

SA135 spotkaliśmy niedawno na stacji w Kutnie. Jest to mały, jednoczłonowy szynobus z jedną parą drzwi pośrodku (co nieco ułatwia decyzję, gdzie wsiąść żeby trafić na miejsce dla rowerów), choć u innych przewoźników można też spotkać większe, dwudrzwiowe szynobusy z rodziny 214M.


szynobus SA135 Koleje Mazowieckie

To jest taki szynobusik, co nim na dobre się zacznie, to już się kończy.

szynobus SA135 Pesa







A teraz uzupełnienie o zdjęcia wnętrz.

szynobus SA135 wnętrze
szynobus SA135 rowery

szynobus SA135 rowery





Zobacz też inne szynobusy KM:
- VT627
- VT628
- 222M


oraz Przegląd taboru Kolei Mazowieckich

środa, 5 lipca 2017

Podwarszawskie rowery publiczne

Z systemów rowerów publicznych pod Warszawą był już na blogu Grodziski Rower Miejski, a dziś pora na kolejne dwa.

Najpierw Konstanciński Rower Miejski (oficjalna strona) - stacja na skraju parku zdrojowego.






Rower konstanciński ma 5 stacji i jest on na tyle blisko Warszawy, a dokładnie stacji na Kabatach, że są one nawet zaznaczone na mapce.



Chyba faktycznie sporo osób tu dojeżdża z Warszawy, bo ponad połowę rowerów na stacji było nie z KRM, a z warszawskiego Veturilo (kompatybilnego z KRM).





Drugi to Rower Gminny gminy Michałowice (oficjalna strona). Tutaj jest 6 stacji, z czego 5 przy WKD (ten pod urzędem gminy, nie jest bezpośrednio przy WuKaDce, ale bardzo blisko. Stąd najczęstszym typem jazdy jest chyba dojazd pociągiem WKD i przejażdżka po okolicy z końce na tej czy innej stacji WKD.