poniedziałek, 14 grudnia 2015

Grodziskie murale - Bezmiar

Oto kolejny mural z Grodziska Mazowieckiego - Bezmiar wg projektu Grażyny Gartnik, która zajęła III miejsce w konkursie na zaprojektowanie murali. Został namalowany w 2014 roku.Mural znajduje się przy ul. Leonida Teligi i nawiązuje do rejsu Teligi, który samotnie w jachcie Opty opłynął Ziemię w latach 1967-69 (wiki: Teliga, Opty). Był drugim Polakiem, który opłynął jachtem Ziemię, ale pierwszym który dokonał tego samotnie i jednym jachtem, przed nim był Władysław Wagner (wiki), ale on w latach 1932-39 opłynął trzema kolejnymi jachtami i nie był to całkowicie samotny rejs. A dlaczego mural upamiętniający rejs Teligi jest właśnie w Grodzisku? Bo tutaj Teliga spędził dzieciństwo i młodość.
Mural został umieszczony na garach przy rogu ul. 3 Maja i ul. Leonida Teligi. Poza tym według dokumentacji konkursowej, tak samo miało być wymalowane trafo of strony ul. Szczerkowskiego, ale tam ostatecznie powstał inny mural.

Porównując projekt (tutaj bardziej szczegółowy), z tym co zostało namalowane, zauważamy pewne różnice, na przykład woda nie jest w jednolitym kolorze, tylko stopniowo ciemniejąca w głębinę. Nieco inaczej jest też umieszczony napis BEZMIAR. Moim zdaniem, obie wprowadzone zmiany są bardzo korzystne.Jest jeszcze jedna modyfikacja - jedna ze ścian została opatrzona herbem Grodziska i napisem w duchu patriotyzmu lokalnego.

W planach było też wykonanie drugiego muralu nawiązującego do rejsu Teligi - miała to być Podróż Opty projektu Urszuli Łoś (wyróżnienie w konkursie). Mural miał powstać na ścianie przy Stawach Walczewskiego, ale póki co nic tam nie ma. Tak miał wyglądać (tu opis projektu).Zobacz też:
- mural Życie Bałtyku i kilka informacji o konkursie
- mural Pędząca WKD
- mapa murali w Grodzisku

5 komentarzy:

 1. To pewnie za bardzo młodu pływał Pisią Tuczną ;) Co do powrotów do Głodziska, to strzałki w herbie wyraźnie kierują w górę (np. na Błonie), lub w dół (np. do Mszczonowa) - wszystko, rzecz jasna przez jakość głodziskich dróg rowerowych ;p To pisałem ja, wujek, tylko jakieś dziwne konieczności logowania zniechęciły mnie całkiem do bycia nieanonimowym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak Pisią Tuczną to w Jaktorowie... a jak Błonie to Utrata, a jeśli Mszczonów to okrzesza.

   Usuń
 2. Moim zdaniem w naturze woda wyszła lepiej niż na projekcie. A muralu z Teligą żal. Może jeszcze powstanie? Ja nadal jestem chętna na malowanie Minionków pod dworcem, tylko cieplej być musi i trzeba żółtej farby kupić. :)

  OdpowiedzUsuń