piątek, 23 października 2015

Grodziskie murale - Pędząca WKD

O grodziskich muralach pisałem więcej we wpisie z muralem Życie Bałtyku przy ul. Bałtyckiej.  Dzisiaj prezentuję kolejny mural namalowany w 2014 roku, którego tematem jest tym razem WKD, a znajduje się przy ul. Radońskiej jakieś 250m na północny-zachód od stacji WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska.
Pędząca WKDka to jeden z murali nagrodzonych w konkursie w 2013 (autorką jest Maja Tomaszewska).Co ciekawe, według projektu  wyglądał on nieco inaczej, mianowicie krótka ściana z lewej strony miała być ozdobiona logami WKD, a pociąg miał być na ścianie z prawej... ostatecznie zostały one zamienione i moim zdaniem była to korzystna zmiana, bo malunek z pociągiem jest chyba ciekawszy, a na ścianie z lewej jest on lepiej widoczny.

Na muralu mamy wyprodukowane w latach 1968-72 składy EN94, które zastąpiły wagony silnikowe EN80 obsługujące pierwotnie trasę WKD. Obecnie EN94 są zastępowane przez EN97, toteż składy EN94 coraz rzadziej można zobaczyć na trasie.Aha, z ważnych wiadomości, WKD planuje wycinkę drzew w odległości 15m od torów... szacuje sioę, że wycięciem jest zagrożonych nawet 2 tys. drzew. Jeśli zainteresowani jesteście tematem, albo chcecie podpisać petycję, zapraszam na stronę www.kolejnadrzewa.pl

O tym, że próba zatrzymania wycinki nie jest sprawą beznadziejną, świadczyć może przykład Milanówka, którego układ urbanistyczny jest wpisany do rejestru zabytków, i którego władze przy wsparciu konserwatora zabytków przećwiczyły już walkę z kretyńskimi planami PKP w związku z remontem torów pod Pendolino. Otóż udało się uchronić część drzew przed wycięciem, udało się też zastąpić wysokie i brzydkie ekrany, nieco niższymi i bardziej estetycznymi płotkami (foto1, foto2).

Tutaj w podobnej sytuacji jest Podkowa Leśna, której układ urbanistyczny też jest wpisany do rejestru zabytków i jest to dobry punkt wyjścia do batalii o uratowanie drzew.Zobacz też inne wpisy o WKD na blogu:
- WKD - przegląd taboru i podróż EN94
- pod mostem WKD

Grodziskie murale:
- Życie Bałtyku
- mapa murali w Grodzisku

2 komentarze:

  1. Hm, wczoraj przejeżdżałem przez Służewiec i Włochy i na jakiejś zajezdni czy czymś widziałem śmieszny - chyba mural, o ile nie była to szmata, ale jechałem szybko i nie miałem czasu się przyjrzeć - z Pajacem i takimi "zabawkowo" narysowanymi ulicami i domami.

    OdpowiedzUsuń