A żeby dało się to oglądać, zbudowano też schodki na górę
Oto jeden z bunkrów - odkopany schron typu Ringstand 58c, czyli tzw. Tobruk (podobne jako pierwsi zastosowali Włosi pod Tobrukiem) z dorobionymi schodkami.
Oraz drugi z przylegającą do niego wiatką.
Niestety informacje na tablicy informacyjnej (tablica, przybliżenie tekstu) są podane w sposób niezbyt przystępny (przydałby się do tego rysunek, albo opis na zdjęciach), zdaje się że to oryginalny, odkopany średniowieczny bruk który był na dziedzińcu zamkowym, a te dechy mają zaznaczać gdzie w tym miejscu stała chałupa... ale mogłem coś źle zrozumieć
Trzeci Tobruk - na skarpie wiślanej przy rynku.
Czwarty Tobruk - nieco na zachód w miejscu gdzie wysoka skarpa góruje nad płynącą u jej stóp Wisłą i rozciągającą się dalej pradoliną.
No dobra, ale skąd w Wyszogrodzie te bunkry? Otóż w 1944 Niemcy przygotowywali się do obrony na terenie Polski - nastawiali setki bunkrów (zwłaszcza małych Tobruków), wykopali kilometry rowów przeciwczołgowych (rękami miejscowej ludości) itp.
Jedną z linii obrony była A2 Stellung, która biegła od Karpat potem łączyła się z A1 Stellung i biegły razem wzdłuż Pilicy (Piliza Stellung), a pote znów się rozdzielały - A1 biegła dalej wzdłuż Pilicy, a A2 wzdłuż Rawki i Bzury aż do leżącego naprzeciw ujścia Bzury do Wisły Wyszogrodu. Według innej mapki linia miała przedłużenie po drugiej stronie Wisły.


Zobacz też:
- Tobruk w Muzeum Powstania Warszawskiego - wykopany i przeniesiony
- Tobruki pod Płockiem