niedziela, 3 lutego 2013

Cmentarz z I wojny pod Chryszczatą (1)

W wyniku ofensyw w 1914 roku, armia rosyjska zajęła niemal całą Galicję, dotarła w pobliże Krakowa, gdzie została zatrzymana. Pod koniec roku dowództwo zdecydowało zmienić kierunek ofensywy z zachodniego na południowy, żeby zdobyć przełęcze karpackie, a tym samym otworzyć sobie drogę do serca monarchii Austro-Węgierskiej. Zima 1914/1915 i wiosna 1915 to właśnie okres ciężkich walk w Karpatach, trwały one do maja 1915, kiedy po bitwie gorlickiej Rosjanie zostali wyparci niemal z całej Galicji.

Pasmo Wysokiego Działu z Chryszczatą, to jedno z miejsc takich walk. Idąc szlakiem turystycznym, który biegnie grzbietem, wystarczy zrobić skok w bok i zaraz człowiek trafia na jakiś okop. Można też znaleźć w okolice cmentarze - w większości zapomniane i zaniedbane. Oto jeden z nich, tuż przy szlaku, a jednak do niedawna można było przejść obok nie zauważając go. Niedawno jednak krzaki zostały wycięte (choć odrastaja na nowo) i został postawiony taki oto krzyż:







Światło i szum lasu grają nad tym grobem, śmiertelnej ciszy przysłuchują się miłosierne gwiazdy boże. - instkrypcja umieszczona na krzyżu, to tłumaczenie inskrypcji z cmentarza nr 31 Szerzyny na pogórzach. Co ciekawe można ją znaleźć (równierz w polskim tłumaczeniu) na krzyżu na mogile zbiorowej z II wojny światowej obok cmentarza z I wojny (nr 53 Czarne - Beskid Niski).

Krzyże podobne do tego można znaleźć na cmentarzach projektowanych przez Dušan Jurkovič. Podobne, ale w większości różnią się jakimś szczegółem, praktycznie identyczne krzyże znalazłem natomiast na cmentarzu nr 56 Smerekowiec (foto) i nr 9 Łysa Góra (foto).


Zobacz też: cmentarz pod Chryszczatą (2)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz