niedziela, 20 czerwca 2010

Cegły koscioła w Kozłowie Biskupim

Ratujmy Kosmos (List otwarty Ijona Tichego)

Nieporządki zaczynają się tuż za progiem. Krążący między Ziemią i Marsem pas asteroidów jest w opłakanym stanie. Te monumentalne złomy skalne, niegdyś pogrążone w odwiecznej nocy, oświetlono elektrycznością, a na dodatek każde urwisko raz koło razu pokrywają pracowicie wydłubane inicjały i monogramy.

Szczególnie ulubiony przez flirtujące parki Eros trzęsie się od uderzeń, którymi rozmaici domorośli kaligrafowie wykuwają w jego skorupie pamiątkowe napisy. Poaru obrotnych spryciarzy wypożycza na miejscu młoty , dłuta, a nawet wiertła pneumatyczne i człowiek nie może znaleźć dziwiczej skały w najdzikszym dawniej uroczysku.

Zewsząd straszą napisy w rodzaju "Kocham Cię nad zycie na tym meteorycie", "To jest asteroidu skała, pod nią miłość nasza trwała" i tym podobne, wraz z sercami przebitymi strzałą w najgorszym guście.
Tyle mistrz Lem w Dziennikach Gwiazdowych, a teraz ja nawiązując do Akcji GTWb: Kochałem cię nad życie na tym meteorycie, zamiast w przyszłość, cofam się wstecz podążając tym tropem, a zatem...

W Kozłowie Biskupim jest gotycki kościół... kościół był odbudowany po zniszczeniach wojennych, ale na jego murach zachowały się ślady przeszłości. Najpierw wypatrzyłem tajemnicze IOANNES wydrapane na cegle:

Dokładne oględziny murów sprawiły, że znalazłem kolejne podpisy, ale nie mogłem stwierdzić jak stare są... łacińskie IOANNES wyglądało na stare, ale różne inicjały i imiona mogły być nawet z zeszłego roku. Ale w końcu znalazłem kilka starszych:


I starsze...




i taki rysunek

A także tzw. dołki pokutne, ich nazwa pochodzi od jednej z teorii dotyczących ich powstania, czyli wiercenia palcem dziury w cegle przez pokutnika, ale to jest jedna z wielu hipotez na temat ich powstania. Faktem jest, że są one dosyć często spotykane na murach średniowiecznych kościołów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz