wtorek, 20 lipca 2010

Graf E.T - prekursor Acciti

Graf E.T. to pseudonim znanego artysty będącego prekursorem Acid Artu, zwanego też Acciti*. Acciti to technika tworzenia płaskorzeźb przy poprzez rozpylenie na powierzchni silnych środków żrących.

Acciti rozpowszechniło się wśród młodzieży pod koniec XX wieku, a wandale tworzący acciti spowodowali szereg katastrof budowlanych. Najbardziej znane jest zawalenie się World Trade Center w Nowym Yorku. Do tej pory nie udało się ustalić czy był to tylko efekt bezmyślnego wandalizmu, czy też accitowanie podstawy wieżowców było inspirowane przez terrorystów.

Po tej tragedii Acid Art został zakazany w USA, a spraye acidowe wycofano ze sprzedaży, natomiast w innych krajach wprowadzono znaczne ograniczenia w dostępie do srozpylaczy acidowych, oraz wprowadzono surowe kary za tworzenie acciti w miescach do tego nieprzeznaczonych.

Graf E.T. bezskutecznie próbował walczyć o swobodę tworzenia acciti, kilka miesięcy spędził w więzieniu, a niedługo potem jego szczątki znaleziono w wannie wypełniołnionej kwasem. Niektórzy uważają, że było to samobójstwo, inni twierdzą że został zamordowany przez służby specjalne, są tez teorie żę śmierć została upozorowana, a artystę porwali Kosmici, którzy docenili jego talent. Jak było naprawdę? Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.

A oto jedyne dzieło Grafa E.T. w Polsce pt. K-Szyk


* - w Polsce próbowano wprowadzić nazwę Kwassiti, ale nie przyjęła się

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz