piątek, 5 marca 2010

Tor kolarski Nowe Dynasy 1

Gdy przeczytałem wpis u Radka o opuszczonym torze kolarskim Nowe Dynasy, było pewne, że wkrótce się tam wybiorę. No i wybrałem się.

Żeby choć w skrócie poznać historię tego obiektu, trzeba się cofnąć aż do XIX wieku, wtedy powstał inny, pierwszy w Warszawie welodrom Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Powstał on na Dynasach (spolszczona nazwa grodów pałacowych książąt de Nassau) na Powiślu. Funkcjonował w latach 1892-1935, w związku z wymówieniem dzierżawy został rozebrany 1937.

Na kolejny warszawski tor kolarski, trzeba było czekać aż 35 lat, powstał on dopiero w 1972 roku na Kamionku i był to nowoczesny obiekt wielofunkcyjny z bogatym zapleczem, należący do Klubu Sportowego "Orzeł". Tor kolarski został nazwany "Nowe Dynasy. Większość z Was zna ten obiekt jako Klub Sportowy "Tęcza", gdyż w jego wnętrzach kręcono sceny z "Misia". Nowe Dynasy z czasem popadły w ruinę i tor został wyłączony z eksploatacji w 1995 r. Dzisiaj wygląda tak:Na trybunach wiwatują... krzakiCzasy świetności Nowych Dynasów - tak się tutaj ścigano:Parada Mistrzów Świata na... Wigrach (od lewej: Janusz Kowalski, Ryszard Szurkowski, Janusz Kierzkowski)Była tutaj ukryta skrzynka, ale zniknęła i została zarchiwizowana, dlatego uzupełniłem tą lukę i założyłem tu własną skrzynkę.Ciąg dalszy:  Tor kolarski Nowe Dynasy 2 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz