czwartek, 24 kwietnia 2014

Wieża triangulacyjna na Pasice

Pasika, lub Wielki Bukowiec, lub Wysoki Horb, to taki szczyt o wysokości 848 metrów w pasmie granicznym w Beskidzie Niskim. Szczyt może nie byłby wybitnie ciekawy, gdyby nie stojąca na nim stalowa wieża triangulacyjna.

O, jaka ładna triangulacja!Co ciekawe, wieża stoi okrakiem na granicy, więc połowicznie jest w Polsce, a połowicznie na Słowacji. Czyżby ten słupek graniczny pełnił też funkcję repera?To co, wchodzimy? Jasne że wschodzimy!Z ciekawostek - identyczna wieża stała również na granicy, kilkadziesiąt kilometrów na zachód (Baranie 754m), ale już jakieś dziesięć lat temu leżała w pozycji horyzontalnej, a do chwili obecnej jej resztki zostały sprzątnięte.

5 komentarzy:

 1. wieże triangulacyjne... kolejny relikt przeszłości. o ile się jakaś zachowała ;-)
  pamiętam kilka, ale klasycznie drewnianych - np. chyba najbliższa, w Lesie Kabackim koło Powsina.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czymże jest pół wieży tu, a pół tam, wobec czegoś takiego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Baarle-Nassau

  OdpowiedzUsuń
 3. W Lipnicy Wlk. na Orawie granica pomiędzy Polską a Czechosłowacją (do ostatecznego uregulowania w 1924) biegła przez stajnię jednego z gazdów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie czasy, że coraz więcej rzeczy jest tzw. "reliktem przeszłości". Wejście na górę to chyba spore wyzwanie.
  Wincenty O.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na Baranim stoi teraz drewniana wieża widokowa wybudowana przez Słowaków :) Ale wiosna jak tam byliśmy był mocny wiatr i nie odważyłem się tam wyjść ,,, A Pasika i Kanasiówka też jest w planach naszych wypraw :) no i mam nadzieje że ta wieża jeszcze tam stoi :)

  Zapraszam do nas na bloga do poczytania i pooglądania :)

  http://magurskiewyprawy.blogspot.com/


  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń