środa, 5 czerwca 2013

Kaplica w Białyninie

A co ja się będę rozpisywał, skoro wszystko jest napisane na tablicy.A skoro już pocztówka z Białynina (nad rzeką Pisią), to niedaleko kaplicy jest takie malownicze gospodarstwo.

13 komentarzy:

 1. o, kamienna stodoła mazowiecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie, to jest obora itp. :-) Drewniana stodoła mazowiecka jest za nią i z prawej strony lekko wystaje) :-)

   Usuń
 2. A co się stało się z XVI-wiecznym drewnianym kościołem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może rozebrali i zbudowali stodołę?

   Sprawa jest o tyle trudna, że jest inny Białynin, w którym był drewniany kościół z XV wieku: http://fotopolska.eu/254348,foto.html a obecnie jest w tym miejscu kościół neogotycki, dodatkowo est tam drewniana kaplica cmentarna. Toteż bardziej celne frazy trafiają właśnie w tamten Białynin, a mniej celne w ogóle prowadzą w kosmos... żeby chociaż znać wezwanie tamtego kościoła.

   Usuń
  2. Też się zastanawiałam. Nie ma słowa o spaleniu. Podejrzewam samowolkę "zróbmy coś nowszego, będzie ładniej".

   Usuń
  3. Podejrzewam raczej, że w latach 80. tego kościoła i parafii już dawno nie było... sądzę, że nawet przy budowie nowego obiektu raczej by utrzymali parafię, albo status kościoła, albo w ogóle by nie ruszali :-)

   Jeśli miałbym zgadywać, to stawiałbym na wojnę - w czasie pierwszej światowej przez pół roku stał tutaj front i walki miały charakter wojny pozycyjnej (w końcu to już prawie nad Bzurą). A w czasie drugiej, przewaliła się tędy bitwa nad Bzurą, na przykład Sochaczew, który jest zaraz obok, mocno został w czasie walk zniszczony.

   Usuń
  4. Na mapie z 1936 roku kościoła już nie ma, a więc I wojna, albo jeszcze wcześniej.

   Usuń
 3. Czyli po prostu zbudowali coś na pustym placu. Chyba że stało tu coś jeszcze, mniej zabytkowego, jakaś szopa sakralna, to i na tablicy wspomnienia po niej nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 4. To przykład typowego polskiego sacroszopingu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łauł, ksiądz pułkownik i w dodatku z Sim-Sim :)

   Usuń
  2. Tam w tym Mikołajewie jest też jakaś tablica jemu poświęcona... na kaplicy przy kościele, niewykluczone że ją też wybudował ;-)

   Usuń
 5. kaplica taka bezstylowa, za to gospodarstwo bardzo malownicze. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń