piątek, 26 lipca 2013

Skanzen Humenné prvá časť

W pierwszym wpisie ze skansenu w Humennem, będą zdjęcia budynków z zewnątrz. Eksponaty pochodzą z północno-wschodniej części Słowacji.

Drevený kostolik sv.Michala Archanjela (1764, Nová Sedlica), czyli cerkiew z najbardziej na wschód położonej miejscowości Słowacji, czyli terenów zamieszkanych przez Rusinów karpackich - Bojków.

Obytno hospodársky dom (Kalná Roztoka), po naszemu jest to zagroda jednobudynkowa, charakterystyczna np. dla Łemków i Bojków zarówno na terenach Polski, jak i Słowacji. Zagroda jednobudynkowa - czyli długi budynek, gdzie pod jednym dachem są pomieszczenia zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze.

Obytno hospodársky dom (Oľšinkov).Kováčska dielňa (Nechválova Polianka) - czyli kuźnia.Sýpka s pivnicou (Ruská Volová) - spichlerzyk z piwniczką.Zrubova sypka (Výrava) - spichlerzyk drewniany o budowie zrębowej... a poza tym, tu też jest w dolnym piętrze kamienna piwniczka.A to to nie wiem, nie mam zdjęcia tabliczki.

4 komentarze:

 1. różnie z tym wysunięciem na wschód bywało ;-)

  zawsze, gdy jestem w skansenie, czuję, że odżywam.
  dlaczego wciąż się tak nie buduje na wsiach (i niewsiach)?
  co złego byłoby współcześnie w domu z siódmego zdjęcia?
  ale nawet samo słowo "skansen" ma potocznie pejoratywny wydźwięk w odniesieniu do architektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojtam Zakarpacie ;-P

   Ano, czasem smutno się robi patrząc na niektóre zagramaniczne wioski, gdzie są zachowane tradycyjne domy, a nowe budownictwo też jakoś nawiązuje do tradycji i pasuje do reszty.

   Usuń
  2. To znaczy smutno, że u nas wygląda to... wiadomo jak

   Usuń