wtorek, 3 listopada 2015

Szentendre - szoborpark

W Szentedre natrafialiśmy na park, a właściwie skwerek rzeźb (szoborpark), których autorem jest Mészáros Dezső. Rzeźby zostawiły postawione w tym miejscu w 1986 roku. Było by to bardzo przyjemne miejsce, gdyby nie to, że skwerek jest położony tuż obok głównej szosy przebiegającej przez Szentendre.Jest też rzeźbo-fontanna (aczkolwiek w listopadzie nie ciurkała).Jako miłośnicy Wielkiej Sztuki (każda sztuka miała po 2-3 metry wysokości), postanowiliśmy z nią bliżej poobcować.Na koniec jeszcze kilka fotek.8 komentarzy:

 1. Przy czym Dezső to imię :-) (po polsku Dezydery)

  A nazwisko Mészáros oznacza "Rzeźnik" ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dezydery Rzeźnik nawet pasuje - szlachtuje kamień, a na skwerku stoją półtusze ;-P

   Usuń
  2. Dodam, że:
   rzeźnik = mészáros
   rzeź = mészárlás
   ale już
   rzeźnia = vágóhid

   Przy czym początek słów "mészár-" pochodzi od naszego "mięso" (czy też od ogólnosłowiańskiego), a "vág-" od "kroić, ciąć", "-hid" zaś od "mostu", bo kiedyś rzeźnie (na Węgrzech? W całej Europie?) były umieszczane na mostach, skąd niepotrzebne, odcięte kawałki zaszlachtowanych zwierząt wrzucano wprost do rzeki.

   Usuń
 2. Z tymi Węgrami to nigdy nic nie wiadomo. Ostatnio trafiłam na grób węgierskiego żołnierza, oczywiście też odwrotnie napisane niż reszta polskich. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj... gdzieś pod Kozłowem Biskupim albo Szlacheckim? A może to był Milanówek? Muszę sprawdzić na bikestatsie.

   Usuń
  2. Zdaje się że Milanówek. Na kwaterze wojennej z II wojny

   Usuń
  3. Zgadza się. Na grobie jest napisane Vas Dezso (gdy Vas to nazwisko, dość popularne na Węgrzech), poległ w 1944 roku. Jest jeszcze Elekes Lászlo, ale nie znalazłam. Więcej o Węgrach na Mazowszu jest tutaj: http://www.podkowianskimagazyn.pl/nr51/wegrzy.htm

   Usuń