czwartek, 28 stycznia 2010

Rzeźby na Kasprzaka 1

Historia rzeźb na Kasprzaka, sięga 1968 roku, kiedy to odbyło się Warszawskie Biennale Rzeźby w Metalu (wcześniej podobne imprezy zorganizowano w Elblągu i Puławach). Ideą biennale było ideologiczne połączenie możliwości klasy robotniczej z pracą artystów, stąd też odbyło się ono na robotniczej Woli, patronat objęły Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka, ponadto ok. 20 innych warszawskich zakładów zapewniło artystom złom na rzeźby i zaplecze techniczne.

Dorobkiem Biennale było 60 rzeź oraz trzy wystawy: stała Ekspozycja Dużych Rzeźb (wzdłuż Kasprzaka), czasowa Wystawa Mniejszych Form Rzeźby (w Parku Sowińskiego), oraz Miedzynarodowa Wystawa Rzeźby w Metalu w Fotografii. Do dziś przetrwało jakieś 15 rzeźb. 9 rzeźb stoi na pasie zieleni ul. Kasprzaka (miedzy Ordona a Prymasa Tysiąclecia... co to jest w porównaniu z trzykilometrową wystawą z 1968!), 5 przy Prymasa Tysiąclecia i Żyrafa przy Wolskiej (jeśli czegoś nie przegapiłem).

A teraz do rzeczy - w trzech z nich są skrzynki! Toteż szukając jednej ze skrzynek, podejmowałem ją na fotografa... przy okazji robiąc zdjęcia na bloga. Na tyle dobrze sie maskowałem, że pewien pan mnie spytał:
- Pan z tej ekipy renowującej?
- ???
- No bo te rzeźby poddane zostaną renowacji i myślałem że pan robi dokumentację.

Okazało się, że lada dzień rzeźby zostaną zabrane... że dwie juz zabrano! Niewiele myśląc, postanowiłem ewakuować skrzynki (zreszta jedną miałem już w kieszeni). Przy okazji przeserwisowałem je. W styczniu skrzynki wróciły na miejsce, a ja zrobiłem zdjęcia rzeźbom po renowacji (odnowione zostały tyko te na Kasprzaka). Tak prawdę mówiąc, to większość lepiej wyglądała przed pomalowaniem, z całą tą rdzą... teraz są takie trochę nijakie.

Ale się rozgadałem, pora przejść do zdjęć. Oto rzeźba Jana Jaworskiego Stalowa Etiuda.

A tak wygląda po tym jak zrobiono ja na szaro.

Kolejna to Awangarda Bronisława Kubicy.

A teraz ciekawostka, na tej rzeźbie trafiłem na nalepkę Waypoint Game, to też taka gra terenowa (wytarłem kod, żeby nie zalogować go wirtualnie).Ta rzeźba sporo straciła, gdy zrobiono ja na szaro... a miała taki fajny zielono-rdzawy kolor. No nic, za 10-20 lat może znowu będzie wyglądać sensownie, a przynajmniej jest szansa, że do tej pory się nie rozleci.I dzięki Marcinowi, Awangarda pół wieku temu.CDN.

A póki co, te same rzeźby u lavinki:
- Stalowa Etiuda
- Awangarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz