sobota, 10 listopada 2012

Piramida Otrycka

Jako, że Otryt ma dwa końce, pojawia się pytanie - gdzie się kończy, a gdzie zaczyna? Zgodnie z zasadą, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, Otryt zaczyna się od strony, od której na niego wchodzisz, a kończy tam, gdzie z niego schodzisz. I tak w zeszłym roku Otryt zaczynał się dla nas w rejonie Lutowisk i Smolnika a konkretnie od Trohańca, teraz zaś szedłem z Terki przez Studenne, toteż od tej strony był jego początek.
Pierwszym szczyt od strony zachodniej, nie ma nawet nazwy i nie imponuje wysokością (raptem 583m), ale jest dosyć malowniczy, od wschodu ma kształt piramidy i możemy na nim obejrzeć wychodnie piaskowców... otryckich.


Otóż od pasma Otrytu wzięły nazwę piaskowce, które to pasmo budują. Piaskowce otryckie są skałami odpornymi na wietrzenie, toteż z nich są zbudowane masywy górskie. Z piaskowców otryckich jest też zbudowane pasmo Łopiennik-Połonina Wetlińska-Połonina Caryńska-Tarnica, oraz nie tworzący jednolitego pasma ciąg szczytów Korbania--Dwernik Kamień-Bukowe Berdo. Wszędzie tam spotkacie wychodnie szarych skał, które są właśnie piaskowcami otryckimi.

A tutaj piaskowiec otrycki czule obejmowany korzeniami buka.Nie omieszkałem oczywiście założyć skrzynki w tym miejscu.Widok z piramidy na San i na Rajskie.Jeden z kolejnych szczytów też jest oznaczony piramidką piaskowcową.Mały skok w bok z grzbietu głównego do Skały Dobosza.

Eee?

Zobacz też:
- Anioły Otryckie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz