wtorek, 27 sierpnia 2013

Konieczna - cmentarz nr 47

A właściwie kwatera wojenna z I wojny światowej na cmentarzu przy cerkwi.Jest to jeden z ponad 400 cmentarzy wojennych powstałych w okręgu wojskowego Galicja Zachodnia. Spoczywają w nich żołnierze polegli w drugiej połowie 1914 i pierwszej połowie 1915.


Galicję Zachodnią podzielono na 11 okręgów cmentarnych. Konieczna znalazła się na terenie okręgu I Żmigród, na czele którego stał słowacki architekt Dušan Jurkovič.Te drewniane krzyże, to charakterystyczny element cmentarzy projektowanych przez Dušana Jurkoviča. Niemal na każdym cmentarzu były inne krzyże. Te w Koniecznej nie przetrwały do dzisiejszych czasów i zrekonstruowano je w czasie remontu.W 3 mogiłach zbiorowych spoczywa 18 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 108 armii rosyjskiej.Jeden ze słupków wyznaczających granice cmentarza. W trawie schowały się litery HV (Heeres-Vermessung, czyli Geodezja Wojskowa).

2 komentarze:

  1. wariag aleksiejewski28 sierpnia 2013 22:20

    Doskonała ilustracja wielonarodowej CK Armii - włoskie korzenie, żydowskie, czeskie (słowackie?), chorwackie i austriackie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak taka armia miała o co walczyć?

    OdpowiedzUsuń