poniedziałek, 30 września 2013

Most kolejki na Łokciu

Kolejka wąskotorowa Rzepedź - Prełuki - Duszatyn - Mików była prywatną kolejką wąskotorową Stanisława Potockiego z Rymanowa wybudwaną w latach 20. z inicjatywy. Kolejka miała odgałęzienie w górę doliny w Duszatynie, również w Mikowie odbijała w górę doliny. W czasie okupacji była eksploatowana przez Niemców. Po wojnie została odbudowana i połączona odcinkiem Mików - Smolnik z kolejką bieszczadzką Łupków - Cisna -Wetlina - Moczarne. Ponadto przedłużono odgałęzienie w Mikowie znaczniej dalej w dolinę.

Kolejka jest położona bardzo malowniczo w przełomowym odcinku doliny Osławy. Most ze zdjęć znajduje się na skraju rezerwatu Przełom Osławy w Dusztynie, obejmującego min. tytułowy Łokieć, czyli miejsce, gdzie rzeka zatacza ciasny łuk i wraca praktycznie w to samo miejsce (na mapce). Sam most jest już powojenny, identyczny widziałem w Wetlinie na odcinku wybudowanym właśnie po wojnie.
Od góry most nie prezentuje się zbyt okazale.

Ale jest ładny widok na Osławę.Żeby jednak docenić ten most, trzeba zejść na dół i spojrzeć na niego z boku.

Najfajniej jest oczywiście pod mostem.Szkoda tylko, że środkiem mostu nie da się przejść na drugą stronę.

Jest też reper, a jakże. Most kolejowy bez repera uznajemy za nieważny.Smacznego!

5 komentarzy:

 1. ...Kiedyś kwitło tam życie, teraz kwitnie tylko roślinność...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z góry rzeczywiście most nie prezentuje się dobrze - jak zobaczyłam zdjęcie to w pierwszej chwili pomyślałam, że na pewno bym tym mostem nie przeszła. Z boku natomiast rzeczywiście robi wrażenie;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam kiedyś szedłem górą, po moście... i nie widziałem jak on od dołu wygląda, a od góry jest faktycznie niezbyt spektakularny, dopiero z dołu widać jaki to fajny most.

   Usuń
 3. A mi się dla odmiany z góry od razu spodobał, szczególnie na drugim zdjęciu:) chociaż z dołu też całkiem całkiem:)

  OdpowiedzUsuń