wtorek, 20 stycznia 2015

Przeniesienie Łodzi do Odesy

Jakieś sto lat temu (+/- kilka miesięcy) przeczytać można było w Kurjerze Warszawskim o planach przeniesienia fabryk łódzkich do Odesy (czy też Odessy, jak byśmy dziś napisali)... czasem notki były opatrzone bardziej sensacyjnym tytułem - Przeniesienie Łodzi.




Czasem można było przeczytać obszerniejsze artykuły na temat trudności jakie stały na przeszkodzie realizacji tego planu, ot choćby zaczynając od faktu, że aktualnie Łódź była zajęta przez Niemców. Wklejam tylko fragmenty, całość po kliknięciu w ba obrazki.





Coś tam jednak udało się przenieść - wraz z wielkim odwrotem w lipcu 1915, ewakuowano na wschód co się dało, także Łódź w symbolicznej postaci zapasów wyrobów i surowców.


W dniu zajęcia Warszawy przez Niemców (5 sierpnia 1915) Kurjer wydrukował jeszcze taką oto notkę. Na wschód została ewakuowana fabryka ołówków z Pruszkowa, jednak nie skorzystano z gościnności Odesy, zamiast keruku SE wybrano E i fabryka trafiła do Borysowa (obecnie w Białorusi)... a później wraz ze zbliżaniem się frontu do Sławiańska pod Charkowem, według innej informacji do Nowosławiańska nad Dnieprem. Możliwe że chodziło o Słowiańsk (Ukraina) o który w zeszłym roku toczyły sie walki. Co prawda zarówno od Charkowa jak i Dniepru jest oddalony grubo ponad 100km, ale patrząc z perspektywy Pruszkowa na mapę jest to tuż obok.

6 komentarzy:

 1. "Nie przenoście nam Odessy do Charkowa"... o, pardą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobny pomysł mieliśmy na wpis, ale te Gazety sprzed stulecia wciągają!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawsze niż współczesne :-)

   Usuń
  2. Współczesne będą ciekawe za 100 lat :-)

   Usuń
 3. Tam też nie było spokojnie. Szwabskie krążowniki pod turecką banderą łupiły w Odessę, Noworosyjsk i inne miasta nadbrzeżne nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na samym początku wojny nim jeszcze Turcja przystąpiła do wojny,, jakiś niemiecki okręt a może okręty, schroniły się w portach tureckich... i je Niemcy sprzedali Turkom ;-)

   Usuń