wtorek, 14 kwietnia 2015

Most kolejowy na Pisi

Niedaleko ujścia Pisi do Bzury stoi na niej most kolei warszawsko-kaliskiej wybudowanej w latach 1900-1902, wtedy była to kolej szerokotorowa i dopiero w czasie I wojny Niemcy przekuli ja na normalnotorową. Teraz to są opłotki Sochaczewa, ale wtedy most był jakoś między Boryszewem, Janówkiem  Duranowskim, czy innym Malesinem.
Przęsła wyglądają na w miarę nowe... powojenne, ale przyczółki są chyba starsze, jeśli nie z okresu budowy kolei, to przynajmniej z międzywojnia.
Widok na Pisię w kierunku Bzury.Ciekawostką są stojące obok przyczółki nieistniejącego, dużo niższego mostu... też chyba kolejowego, bo na drogowy był chyba za wąski, poza tym biegnie do niego nasyp wyglądający na kolejowy, no i na starych mapach, ani obecnie nie ma tu żadnej drogi.No dobra, ale co to za most i z jakiego okresu? Pierwszy trop prowadzi do czasów I wojny, oto fragment z Wiki W trakcie wojny poszerzono linię na dwutorową na odcinkach Kalisz – Łódź i Bednary – Warszawa (choć drugi tor był położony prowizorycznie – bez podsypki i z wykorzystaniem tymczasowych mostów). Tak więc może to był właśnie prowizoryczny most drugiego toru, albo w ogóle zamiast zniszczonego mostu?A oto i nasyp, jest on zaznaczony (bez torów) na mapach z lat 30. Na tychże mapach jest też kolejka (być może wąskotorowa) do cegielni Boryszew, tyle że o nieco innym przebiegu - najpierw wzdłuż torów, ale potem przed Pisią skręcała i biegła wzdłuż ulicy Fabrycznej, 15 Sierpnia (tam przekraczała Pisię przy moście drogowym) i potem Kościńskiego do cegielni (nazwy ulic podaję współczesne). Ale może początkowo jednak biegła inaczej, czyli przy moście kolei warszawski-kaliskiej?

A oto koniec współczesnej bocznicy przy Fabrycznej, tutaj skręcała ta kolejka do cegielni. Później bocznica do cegielni została poprowadzona inaczej i była wspólna dla kilku zakładów. Odbijała ona nieco wcześniej od torów i skosem biegła do zakładów chemicznych Boryszew, potem przez te zakłady, nowym mostem na Pisi i przez cegielnię do zakładów metalowych (część tych bocznic istnieje do dziś).Ziuuu! Różowy pociąg? Co ja dosypałem do termosu z kawą?Czy jest jakiś przesąd dotyczący czarnej lokomotywy, która przebiegnie ci drogę?

11 komentarzy:

 1. O, czy to był piętrus Kolei Regionalnych? Na trasie z Sochaczewa? Jaka to jest w ogóle linia do diadka, bo mi się nic nie zgadza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałam odp paszczową, że piętrowy był tylko jeden wagon, a reszta zwykła. No to ok, przyjęłam do wiadomości. :)

   Usuń
  2. InterRegio mają czasem jeden czy dwa wagony piętrowe, a resztę już zwykłe.

   Usuń
 2. Most kolejowy na Pisi ? No, chyba bardziej bym się tylko zdziwił otrzymując podwyżkę w mojej firmie-uduś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czemu tu się dziwić? ;-) Mostów kolejowych na Pisi jest jest kilka
   - ten wspomniany most bocznicy w Sochaczewie
   - most wąskotorówki guzowskiej (też był ostatnio w tym mostowym wpisie na bikestatsie)
   na Pisi Gągolinie zaś:
   - dwa mosty wiedenki w Żyrardowie
   - most CMK
   - most WKD (nieukończony fragment do Mszczonoowa)
   na Pisi Tucznej
   - most wiedenki w Jaktorowie
   - obok most odbijającej CMK

   mam nadzieję, że o żadnym nie zapomniałem :-)

   Usuń
  2. wariag aleksiejewski15 kwietnia 2015 09:57

   Dwa mosty wiedenki na Pisi i ani jednego mostu kolejowego na Białym Dunajcu ... no i gdzie tu jest sprawiedliwość ;) Inna sprawa, że gdyby się Galicja z Węgrami dogadała to była szansa na choćby jeden.

   Usuń
  3. Zaraz. a ten na linii kolejowej do Zakopanego w Białym Dunajcu?

   A dodam, że mosty wiedenki są też na Suchych - jeden na Suchej Żyrardowskiej, jeden na Suchej Mariańskiej (choć tego nie widziałem, więc to może być ledwie przepust) i jeszcze jeden na Suchszym Dopływie Suchej. I jeszcze most kolei warszawsko-kaliskiej na Suchej Obojga Wód.

   A, no i zapomniałem o moście eSeŁki na Pisi Gągolinie :-) bo na Pisi Tucznej to tylko przepust

   Usuń
  4. wariag aleksiejewski15 kwietnia 2015 12:58

   Straaaasznie dawno nie jechałem koleją, no tak cosik tam było istotnie :(

   Usuń
 3. Czy Suchszy Dopływ Suchej to oficjalna nazwa jakiegoś cieku wodnego? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OCzywiście że jest to nazwa jak najbardziej nieoficjalna :-)

   Usuń