poniedziałek, 20 lutego 2017

Punkt Oporu Wyszogród (A2 Stellung)

Góra Zamkowa w Wyszogrodzie - w 2014 były na niej prowadzone wykopaliska archeologiczne, przy okazji odkopano dwa niemieckie bunkry, które były prawie całkowicie zasypane, a na koniec zrobiono coś o nazwie EKO-muzeum, czyli udostępniono te bunkry i trochę średniowiecznego bruku.

A żeby dało się to oglądać, zbudowano też schodki na góręOto jeden z bunkrów - odkopany schron typu Ringstand 58c, czyli tzw. Tobruk (podobne jako pierwsi zastosowali Włosi pod Tobrukiem) z dorobionymi schodkami.
Oraz drugi z przylegającą do niego wiatką.

Niestety informacje na tablicy informacyjnej (tablica, przybliżenie tekstu) są podane w sposób niezbyt przystępny (przydałby się do tego rysunek, albo opis na zdjęciach), zdaje się że to oryginalny, odkopany średniowieczny bruk który był na dziedzińcu zamkowym, a te dechy mają zaznaczać gdzie w tym miejscu stała chałupa... ale mogłem coś źle zrozumieć

Trzeci Tobruk - nieco na wschód w miejscu gdzie wysoka skarpa góruje nad płynącą u jej stóp Wisłą i rozciągającą się dalej pradoliną.
No dobra, ale skąd w Wyszogrodzie te bunkry? Otóż w 1944 Niemcy przygotowywali się do obrony na terenie Polski - nastawiali setki bunkrów (zwłaszcza małych Tobruków), wykopali kilometry rowów przeciwczołgowych (rękami miejscowej ludości) itp.

Jedną z linii obrony była A2 Stellung, która biegła od Karpat potem łączyła się z A1 Stellung i biegły razem wzdłuż Pilicy (Piliza Stellung), a pote znów się rozdzielały - A1 biegła dalej wzdłuż Pilicy, a A2 wzdłuż Rawki i Bzury aż do leżącego naprzeciw ujścia Bzury do Wisły Wyszogrodu. Według innej mapki linia miała przedłużenie po drugiej stronie Wisły.


Zobacz też:
- Tobruk w Muzeum Powstania Warszawskiego - wykopany i przeniesiony
- Tobruki pod Płockiem

2 komentarze:

  1. Ja miałem dziś w autobusie punkt oporu pt durna pinda z tobołem. Zatarasowała całe przejście (mimo że było full miejsca i mogła się udać w głąb) i ni kuta nie chciała ruszyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że nie trafiłeś na cyganki, np. ostatnio niemiecka gazeta wrzuciła film, jak żona i chyba córka z gówniakiem tego kolesia, co go polska sędzina wypuściła (metoda "na wnuczka") pobiły niemieckich kamerzystów. Jak bardzo chcesz, mogę poszukać linka. :)

      Usuń