wtorek, 29 września 2015

Kościół w Polskowoli




Jak to na tzw. ścianie wschodniej, sytuacja religijno-narodowościowa była tu dosyć skomplikowana... nieco szerzej opisałem ją we wpisie o  cerkwi w Ortelu Królewskim. Wieś dawniej nazywała się Ruska Wola lub Ruskowola, zamieszkiwała ją ludność ruska, a więc wyznania prawosławnego, a później unickiego. W Ruskiej Woli znajdoiwała się cerkiew unicka z XVII wieku (z poniższych map wynika, że stała na północ od wsi), od 1875 prawosławna (po likwidacji w zaborze rosyjskim kościoła unickiego).

Po I wojnie i odzyskaniu niepodległości, zmieniono nazwę wsi na Polska Wola / Polskowola. W 1921 został wybudowany drewniany kościół... z map wynika że nie w miejscu cerkwi, bo w centrum wsi po południowej stronie drogi. Niestety nie mam informacji co się stało z cerkwią, czy została zniszczona w czasie wojny, czy też istniała jeszcze w okresie powojennym?

Poniżej trochę materiałów archiwalnych o wsi:
- Ruska Wola w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego (wiki)
- rosyjska mapa z 1910 (ta i kolejne mapy z serwisu MapyWIG)
- niemiecka mapa z 1914
- polska mapa z 1938









No to wracamy do zdjęć kościoła i przyległości.





Kolumna Zy... nie, tym razem nie Zygmunta, ale też kontynuując tradycję stawiania kolumn na cześć króli.







Izydor, Jan i Stanisław.









A w bonusie jeszcze dwie chałupki i kapliczka ze wsi.





czwartek, 24 września 2015

Ruderka grójecka

Trzeba się spieszyć z foceniem takich ruderek, bo jak następnym razem będę w Grójcu nie wiadomo, czy będzie jeszcze stała... na jej miejscu będzie się już pewnie budowało coś "ładnego".












niedziela, 20 września 2015

Kolumna Zygmunta w...

Nie, nie w Warszawie, a nawet nie tego Zygmunta... oto kolumna Zygmunta w Kozienicach.




Jest ona starsza od tej warszawskiej, bo została postawiona jakoś w pierwszej połowie XVI wieku i upamiętnia narodziny w Kozienicach Zygmusia, obecnie znanego jako Zygmunt I Stary. Jest to ponoć najstarszy cywilny pomnik w Polsce... no może nie w 100% cywilny, bo jest na nim ukrzyżowanko i klęczący przed nim król, a poza tym chyba Maryjka, oraz krzyż na czubku.



A tak w ogóle ta kolumna jest trochę jakby postawiona do góry nogami... wtedy jeszcze chyba nie wyrobiono sobie dobrych praktyk odnośnie umieszczania napisów na pomnikach tak, by odwiedzający mogli je łatwo przeczytać. Są one tak wysoko, że tylko bystroocy są w stanie je przeczytać zadzierając głowę (z pewnej odległości od kolumny, by gzyms nie zasłaniał dolnych linijek).







A to tabliczka upamiętniająca odnowienie pomnika przez Lubomirskiego w 1702 roku... wtedy już wiedzieli gdzie się umieszcza tabliczki na pomnikach i tą o renowacji łatwiej przeczytać niż ten wiersz o Kozienicach i Zygmuncie.



Ale społeczeństwo wzięło się za kolumnę i umieściło kopię tekstu na poziomie dostępnym maluczkim... dosłownie i w przenośni, bo przy okazji przetłumaczono wiersz z łaciny, którą teraz mało kto zna.



wtorek, 8 września 2015

Łączeń baldaszkowy jako zwiastun szuwarów i lat chudych

Czyli takie tam zielsko błotnopączkowe. Gatunek charakterystyczny dla szuwarów i jako taki wykorzystywany od tysiącleci przez piechotę morską do wyznaczania obszarów które należy omijać, zwłaszcza ciężkim sprzętem. Jest o tym nawet w Biblii:

Czyż rośnie papirus bez błota, czy się krzewi łączeń baldaszkowy* bez wody?
Księga Hioba (8,11).





Co więcej, łączeń baldaszkowy jest zwiastunem lat chudych... oczywiście w połączeniu z krowami .

I oto z Nilu wyszło siedem krów pięknych i tłustych, które zaczęły się paść wśród łączenia baldaszkowego*.
Ale oto 7 innych krów wyszło z Nilu, brzydkich i chudych, które stanęły obok tamtych nad brzegiem Nilu.
Te brzydkie i chude krowy pożarły siedem owych krów pięknych i tłustych. Faraon przebudził się.  
Księga Rodzaju (41,2-4)

My tu sobie obok tego łączenia biwakujemy, a nad ranem gdzieś w oddali z Wisły na wyspę wyszły trzy krowy... chyba dobrze wypasione... w każdym razie były ładne łaciate (dwie czarno-białe, jedna brązowo-biała). Nie czekaliśmy aż wyjdą trzy krowy brzydkie i chude by je pożreć, tylko czym prędzej się spakowaliśmy i odjechaliśmy. Mamy nadzieję że zła wróżba jako niedokończona się nie dopełni i najbliższe trzy lata nie będą chude tylko tłuste... albo przynajmniej w normie wagowej.





Łączeń baldaszkowy, jako gatunek charakterystyczny dla linii wysokiego napięcia.










*) u nas przetłumaczono jako sitowie, ale prawdopodobnie chodzi właśnie o łączeń baldaszkowy (patrz wiki)

czwartek, 3 września 2015

Fort V Borek (Twierdza Dęblin)

Fort Borek, to jeden z fortów Twierdzy Dęblin znajdujących się na lewym brzegu Wisły.

Na początek zdjęcie od czoła fortu, czyli tak jak zobaczyłyby fort wojska atakujące (np. niemieckie i austro-węgierskie jesienią 1914 - tutaj opis obrony twierdzy w czasie I wojny), i gdyby sforsowały fosę. Jest to najokazalszy zachowany obiekt fortu.























Malunki nabetonowe w górnej części obiektu

 



Chyba jakiś miłośnik The Doors



Z boku jeszcze takie coś zauważyliśmy.



A oto wjazd oto brama właściwa do fortu.





Twiedza Dęblin na blogu
- Brama Lubelska
- Fort II Mierzwiączka