środa, 28 marca 2018

Wojsko otrzymało nowe helikoptery

W pierwszych dniach wiosny Wojsko Polskie otrzymało wreszcie obiecane przez poprzedniego ministra helikoptery (ups, przepraszam - śmigłowce). Nie słyszeliście o tym? Nic dziwnego, sprawa jest ściśle tajna i tylko włóczeniu się po krzakach terenów okołowojskowych zawdzięczam poniższe zdjęcie wykonane na dużym zoomie.

A co najważniejsze, są to śmigłowce nasze, całkowicie polskiej produkcji! Rzemieślnicy i artyści ludowi stanęli na wysokości zadania i właśnie im zawdzięczamy te prototypowe egzemplarze supernowoczesnych śmigłowców. Właśnie trwa uruchamianie linii produkcyjnej, więc wkrótce większa ich ilość trafi na wyposażenie wojska i cały kraj będzie nasycony tym rodzajem broni (hasło: "polski śmigłowiec w każdym polskim ogródku broni polskiej ziemi"), a jest nawet szansa na to, że będą one w przyszłości hitem eksportowym



poniedziałek, 19 marca 2018

Linia Widawki - schrony pod Szubienicami

W 1939 roku na odcinku Armii Łódź były przygotowywane umocnienia na Liinii Warty i Widawki (choć często w sporym oddaleniu od rzek). Oto sześć schronów tworzących linię obrony w lesie na wschód od wsi Szubienice

Jedziemy od północy, oto pierwszy bunkier na trasie - jest to schron dla ckm do prowadzenia ognia bocznego jednostronnego, czyli półtradytor (choć bywa też nazywany po prostu tradytorem). Od standardowych schronów wybudowanych według tego projektu różni się tym, że ma niżej położony otwór strzelniczy (ckm był więc ustawiany na podłodze, a nie na stole), brak też przy wejściu otworów dla rkm do obrony bliskiej (o ile widzę na swoich zdjęciach, w kolejnych schronach z tego wpisu również nie ma).



Ten sam kadr, ale wyszło słońce.



Kilka innych ujęć





>




Otwór na rurę od piecyka



Wyjście - mur osłaniającej wejście na wprost, dalej w lewo lub w prawo.



Co na bunkrze rośnie?







Schemat z Instrukcji Saperskiej



Kolejny schron, również półtradytor, ale w odbiciu lustrzanym (tamten miał otwór strzelniczy na lewo od wejścia, a ten na prawo). Również z obniżonym otworem strzelniczym.











Trzeci schron jest dosyć ciekawy, bo nieukończony i brakuje stropu... wygląda z góry jakby to był przekrój bunkra. Jest to też jedyny w tym punkcie oporu schron do prowadzenia dwustronnego ognia bocznego, czyli tradytor (bywa też używana nazwa tradytor dwustronny). Otwory strzelnicze zdaje się nie są obniżone, tylko na standardowej wysokości.

W Instrukcji Saperskiej są dwa projekty tradytorów dwustronnych - jeden ma strzelnice, czy też linie ognia ustawione prostopadle do osi, czyli dokładnie na boki, w drugim zaś są nieco obrócone do przodu... i to jest właśnie ten drugi typ.















Uzbrojony po zęby.





Na ścianach przy wejściu widać niewielkie prostokątne otwory strzelnicze dla rkm do obrony bliskiej.



I schemat.



Czwarty schron, to kolejny półtradytor, tyle że tym razem ma otwór strzelniczy na typowej wysokości (następne też).















Piąty schron, kolejny pótradytor, odbicie lustrzane czwartego.







Szósty i ostatni, również półtradytor, identyczny z poprzednim. Ten jest położony najbliżej Widawki, ale i z niego nie widać rzeki.











Zobacz też inne wpisy o polskich schronach z 1939 r. Schrony na odcinku:
Armii Łódź:
- pod Strońskiem

Armii Poznań:
- pod Kołem

- Armii Modlin:
- pod Mławą
- schron-pomnik pod Mławą

piątek, 9 marca 2018