środa, 8 stycznia 2014

Kolonia Robotnicza

W Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Staffa znajduje się Kolonia Robotnicza, jest to osiedle domów, którego budowę rozpoczęto w 1923 roku dla robotników pracujących w Państwowej Fabryce Amunicji.

Fabryka ta powstała  latach 1922-24 i była zlokalizowana w tzw. trójkącie bezpieczeństwa, czyli regionu w centrum kraju będącym poza zasięgiem lotnictwa niemieckiego i radzieckiego i w którym w latach 1920. koncentrowano przemysł zbrojeniowy. Później ten rejon został objęty inwestycjami jako tzw. Centralny Okręg Przemysłowy.
Ten obelisk widoczny na końcu ulicy to pomnik... a zresztą będzie o nim w następnym wpisie.

7 komentarzy:

 1. A ja dalej obrabiam zdjęcia z tego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna kolonia. I nawet stan budynków nawet nawet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra przedwojenna robota ;-)

   Usuń
  2. Tomi ma rację, przed wojną (obiema wojnami) budynki robiono solidniej niż po wojnie. Cały stary Żyrardów jest z XIX wiecznej cegły, budynki są w lepszym stanie niż niektóre z lat 60. Solidniejsi majstrowie, lepiej wykształceni architekci. To pomału wraca, bo konkurencja w budownictwie wymaga jakość - złe firmy upadają. Ale technologie inne, bardziej nietrwałe. Zmieniło się podejście do budownictwa, budynek ma starczyć na góra 50 lat a potem robi się nowy (patrz biurowce).

   Usuń
 3. Świetne! Nie spodziewałbym się w Skarżysku takich perełek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta uliczka została wybrana jako skrót, żeby nie jechać główną drogą... jak w nią wjechaliśmy, to omal z rowerów nie pospadaliśmy z zachwytu :-)

   Usuń
 4. Ja tu się urodziłam, Staffa 1/4. W latach 50 -tych łazienka, wanna -super. Podzielam uwagi ,że to perełka jak na budownictwo lat 20 - 30 tych. Nie znalazłam , kto to zaprojektował.

  OdpowiedzUsuń