piątek, 3 stycznia 2014

Luka Medovej Baby

Bieszczady, ich słowacka część, czyli Bukovské vrchy. Schodzimy z pasma granicznego w dolinę potoku Hlboky. W dolinie była kolejka wąskotorowa użytkowana przy eksploatacji lasu.

To tutaj w 1928 z mężem osiedliła się Polka Zofia Mataszowska. Mąż pracował przy wyrębie lasu, ona zaś prowadziła ogromną pasiekę - ok. 80 uli, dlatego Zofia była nazywana Miodową Babą, a polanę nazwano od jej przydomka (Lúka Medovej Baby). Miód z tej pasieki był używany do produkcji pierników w Pardubicach i czekolady w Kolinie.

Obecnie na Polanie Miodowej Baby, możemy obejrzeć wielki multiul postawiony przez słowackich leśników (kilka lat temu był kryty słomą, a teraz jak widać).

Jest też mały ul z pnia drzewa.Oraz rzeźba Miodowej Baby, którą wykonał z dębowego pnia bratysławski rzeźbiarz Marek Žitnan.O wszystkim możecie przeczytać na tabliczce.A jakbyście nie mogli trafić, to w Noves Sedlicy jest drogowskaz.

2 komentarze:

  1. Pamiętam smak tych pierników :) W 1971 rzucili je na polski rynek. Pamiętam dokładnie rok (a nawet porę roku = wczesna jesień) bo były tak pyszne, że "można się było popluć".

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta Zofia nijak nie przypomina baby, raczej leśną rusałkę :)

    OdpowiedzUsuń