poniedziałek, 10 marca 2014

Dwór... a może pałac we Wręczy?

Murowany dwór we Wręczy został wybudowany wok. 1840 roku w miejscu wcześniejszego dworku drewnianego. Składał się z dwóch piętrowych skrzydeł - budynek wschodni nie był zbyt spektakularny i efektowny (w końcu był od tyłu), a zachodni czyli frontowy, był zbudowany w stylu gotyku romantycznego... podobno, bo na zdjęciu archiwalnym niewiele widać, a do dziś zachowało się tylko ostrołukowe okienko w ścianie. Pomiędzy tymi budynkami był niższy łącznik, a przy wejściu do niego był fikuśny drewniany balkon (ten widać na fotce).

Budowla bywa też określana jako pałac, być może ze względu na rozmiar całości założenia, a może ze względu na skrzydło zachodnie... które mogło się prezentować naprawdę nieźle. W ogóle większe, murowane dwory bywały nazywane nieco na wyrost pałacami... a przynajmniej pałacykami. Polecam artykuł Pałac Wręcza, tam jest także kilka ciekawostek o szkole we Wręczy, która przez jakiś czas znajdowała się w pałacu... dworze... no eeee... tym budynku.



Budowla jest wpisana do rejestru zabytków jako dwór (nr rej.: 1164 z 22.05.1975), tyle że w chwili obecnej jest w stanie nietrwałej ruiny.

Oto skrzydło zachodnie, czyli to neogotykie.









Skrzydło wschodnie.



















Z łącznika niewiele zostało, kupy cegieł i przyziemne murki.



5 komentarzy:

  1. Tego się już nie da uratować, co najwyżej można zburzyć i postawić od nowa. :(

    OdpowiedzUsuń
  2. o, no faktycznie, niewiele zostało. a już zdążyłem się zastanawiać, jak to dziś wygląda, zanim przejechałem w dół od starego zdjęcia :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam tak samo jak Er - co więcej, po zobaczeniu głównej foty w miniaturce na obserwowanych spodziewałem się, no, jakby to ująć, większego kawałka...

    OdpowiedzUsuń
  4. Możnaby się spodziewać, że to gdzieś na Dolnym Śląsku, a to niemal za miedzą, na Mazowszu... Runął mit o małpie i zegarku?

    OdpowiedzUsuń
  5. zawsze, kiedy tamtędy przejeżdżałem (oczywiście rowerem) zastanawiałem się jak ten dworek kiedyś wyglądał. nie wiedziałem, że na stronie UM w Mszczonowie są takie ciekawe rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń