Młynów na Pisi Tucznej było sporo, ot na przykład między Kuklówką a Jaktorowem na Mapie kwatermistrzostwa z połowy XIX wieku naliczymy ich 7 (klik w poniższą mapkę by zobaczyć cały ten obszar)
Z samego młyna Ogidel niewiele zostało... ale coś tam za bajorkiem się majaczy.
Żeby się do niego dostać, trzeba sforsować młynówkę...
i zagon pokrzyw
A oto i resztki po młynie:
Ja naliczyłem 6. Gdzie jest ten siódmy (bezimienny chyba)?
OdpowiedzUsuńChyba tak :-)
UsuńChyba tak że 6 czy chyba tak, że jeden bezimienny ?
UsuńJa dodałem TAK do Twojego CHYBA :-)
UsuńDaaa, a mnie pani dochtór dziś zainaugurowała leczenie ciśnienia i lecz się tu człowieku wobec takich odpowiedzi ;) No dobrze, a te Białe Błoto to jakieś bagno? I skąd ta nazwa?
UsuńMogło być jak była tam jeszcze Puszcza Jaktorowska (w której padł ostatni tur, a właściwie turzyca). Jeszcze na tej mapie jest sporo lasów, których obecnie nie ma...
UsuńNo dobra, nie dowiedziałem się skąd się wzięła nazwa "Białe Błoto" i już bez Twojej "pomocy" próbowałem znaleźć źródłosłów Ogidela. Wygląda na to, że to od nazwiska chyba pochodzi :
Usuńhttp://pl.soc.genealogia.narkive.com/kLPVhEZh/ogidel-co-oznacza-skad-sie-wzielo
Ej, no przecież drążę temat, nawet znalazłem ulicę Błotną po drugiej stronie torów ;-) Dodam, że natomiast w Puszczy Bolimowskiej w rejonie Radziwiłłowa i Franciszkowa jest gajówka Białe Błoto. A pod Joachimowem-Mogiły na terenach podmokłych jest nazwa Czarne Błotko (oraz Kacze Błotko i Baranie Błotko).
OdpowiedzUsuńTak sobie skojarzyłem też z nazwą Biel, która występuje za Wisłą w rejonie bagna Całowanie. No i znalazłem w necie takie zdanie: "Powszechne na terenach podmokłych są takie nazwy miejscowości, jak Bagno, Błoto, Błota, Biele.".
Dlaczego ta biel? A tutaj za Wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mokrad%C5%82o
'Nazwy miejscowości pochodzące od mokradeł:
- "biel", "biele" "bielawa" – torfowisko, bagno, podmokłe łąki z mgłami nisko snującymi się o poranku lub wieczorem (czasami mech torfowiec nazywany bywa "bielawa"): Bielsk, Obielewo, Bielawa, Bielawy'
A co do Ogidel, to może pochodzi od nazwiska? Jest mało popularne i występuje w zasadzie tylko pod Warszawą (powiat pruszkowski, grodziski... ten młyn jest w grodziskim) i w dużych miastach (ale to zapewne efekt migracji):
Usuńhttp://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ogidel.html
Albo na odwrót? Nazwisko pochodzi od nazwy miejsca/młyna...
Aha, intrygująca dla mnie jest też nazwa Młyn Marona. Od razy skojarzyłem to z powieścią Iwaszkiewicza "Kochankowie z Marony" i zastanawiam się, czy ten młyn był dla niego jakąś inspiracją ? Jeżeli przyjąć, że nazwa pochodzi od nazwiska Maron to niestety aura tajemniczości znika.
UsuńObecnie na mapach występuje jako Maruna Mokra (w miejscu młyna) i Maruna Sucha (w bok od rzeki). Może od:
Usuńhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Maruna_nadmorska
albo wrotycz/złocień maruna?
W ogóle, może to była Maróna, bo tam nawet jest coś co ogłoby być kropką nad o
UsuńOgidel - nazwisko jest ewidentnie związane z okolicą... bo wyspowe występowanie w dużych miastach jak Poznań, Łódź czy Kielce można złożyć na karb migracji (także 1 w Świdwinie). Zostaje okolica podwarszawska, a więc gdzieś stąd rozprzestrzeniło się to nazwisko... Tak więc jak wspomniałem, moim zdaniem nazwa młyna i nazwisko są ze sobą związane, przy czym możliwe że nazwisko pochodzi od młyna, bo w zasadzie tylko w tych okolicach występuje...
UsuńPonadto osady młyńskie są malutkie stąd takie rozprzestrzenienie, dla porównania mapka rozprzestrzenienia nazwiska pochodzącego od większej wsi (Kuranów):
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/kuran.html
A propos, to nazwisko też jakby z konkretnym regionem jest związane ;-)
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/bryniarski.html
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/bryniarska.html
Raczej nazwa młyna od nazwiska pochodzi a nie na odwrót.
UsuńA co do mojego nazwiska to istotnie - typowo regionalne. Chociaż kilka lat temu nawiązałem kontakt z pewnym panem z Budapesztu o nazwisku Szilagyi (Szeligów też na Podhalu od metra jest). Nazwisko panieńskie jego matki brzmiało Brynyarszky i jak się okazało (sprawdzał to w archiwach budapesztańskich) to jakieś straaasznie odległe pociotki słynnych Berzeviczych. Szkoda że nie noszę nazwiska Brzozowicki bo mógłbym rościć sobie prawa do ułamkowej części zamku w Niedzicy ;)
Większość nazwisk w Polsce pochodzi od miejsca, a nie na odwrót. Nie licząc oczywiście nazwisk pochodzących od zawodów rzemieślniczych, bo ci ludzie nie byli przywiązani do miejsca, tylko podróżowali między wioskami i miastami.
UsuńZasadniczo tak, ale w przypadku tych konkretnych młynów chyba jednak ich nazwa pochodzi od właścicieli tychże.
Usuńbardzo miły młyn, a w zasadzie młynisko.
OdpowiedzUsuńskąd wziąć, tak poza tym, resztę mapy kwatermistrzostwa w tym rozmiarze?
O stąd:
Usuńhttp://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=KWATERMISTRZ
http://www.kaski.mazowsze.pl/jmla/index.php/historia/12-kaski-wlosc-starozytna
Usuńten link powinien wyjaśnić co było pierwsze jajko czy kura
Moja 3x prababka nazywała się Ogidel. Była żoną młynarza i córką karczmarzy.
OdpowiedzUsuńNiestety nie wiem gdzie znajdował się młyn. Może na mapce w Google ktoś mógłby zamieścić to miejsce.?
OdpowiedzUsuńRuiny młyna są na południe od Jaktorowa na Pisi Tucznej, przy ulicy Zofii Stryjeńskiej. Współrzędne do Google'a: 52.064700 20.567633
UsuńTam mieszkał mój przodek Nalborski.
UsuńDziękuję
OdpowiedzUsuń