poniedziałek, 30 czerwca 2014

Referendum, głosuj 3 razy TAK

Jest dziś poniedziałek 30 czerwca 2014... dokładnie 106 lat temu spadł meteoryt tunguski, 91 lat temu założono klub sportowy Olimpia Grudziądz, 68 lat temu odbyło się referendum ludowe (głosuj 3xTAK), a 41 lat temu w Warszawie zlikwidowano komunikację trolejbusową.

Hmmm, chyba mam jakieś zdjęcia warszawskich słupów od trakcji trolejbusowej i jakiś trolejbus też się znajdzie, ale to może lavinka wrzuci na warszavkę. Ja zapodam fotki z referendum, skoro jest taka ładna, okrągła rocznica.

Będą to zdjęcia cegieł budynku garnizonu skierniewickiego, budynku jeszcze z czasów zaborów (są na nim napisy wykonane przez carskich żołnierzy, którzy nudzili się na warcie).
Ale wracając do tematu, są też napisy powojenne... oto jeden z nich: REFERENDUM Dn. 30-6-46 GŁOSUJ 3 RAZY TAKNa trzeciej cegle jest jeszcze dopisane coś jakby ALBO NIE JAK ???, nie udało mi się końcówki doczytać, bo jest zniszczona.Znajdziemy też inne hasła polityczne, na przykład to wygląda również na tużpowojenne: PRECZ z PPR / NIECH ŻYJE MIKOŁAJCZYKZnajdą się też hasła antysemickie... powojenne? przedwojenne? PRECZ z ŻYDAMI . ŻYD TO PASOŻYT5 komentarzy:

 1. Obstawiam, że napis powojenny inspirowany chyba "sławnym" plakatem z 1942
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Antysemityzm#mediaviewer/Plik:German_antisemitic_poster,_1942.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. cenne znaleziska.
  chyba w dzisiejszej epoce szpreja, ludzie mniej ryją swoje napisy i podpisy, przez to mniej dotrwa ich z naszych czasów dla przyszłych pokoleń ;-)

  przypomnę przy okazji 'tag' króla Stanisława Augusta na pomniku księcia Prońskiego w Beresteczku:
  http://medea.hist.uj.edu.pl/baza_ukraina/index.php/photo/4541.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ej no, z tymi trolejbusami to przesadziłeś - mam wrażenie, że już z małym Bazylem jeździłam z Wilanowskiej do Piaseczna...a Bazio wciąż jeszcze dziecięciem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to była reaktywacja od zera w latach 80 na bodaj jednej trasie. I potem zlikwidowano trolejbusy drugi raz.

   Usuń
  2. '83-'95
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Trolejbusy_w_Warszawie

   Usuń