czwartek, 29 stycznia 2015

Francuskie pomniki Wielkiej Wojny

Przejeżdżając przez francuskie wsie, często można napotkać pomniki z listą mieszkańców danej osady poległych  w I wojnie światowej... dopisane są też nazwiska poległych w II wojnie.

Pomnik w Rilly-Sainte-Syre (GSV czyli Google Street View) - podobnych pomników, czyli z rzeźbą żołnierza i listą poległych na cokole, mijałem sporo. Niestety na zdjęciach mam tylko dwa, bo przecież nie będę się zatrzymywał co wieś przy pomniku (na Węgrzech już tak robiłem), bo mimo że na pierwszy rzut okaz identyczne to jednak istotnie się różniły.





Zbliżenie napisów na cokole (powiększenie po kliknięciu w zdjęcie) - lista poległych z podziałem na lata, a poniżej biała tabliczka z dwoma nazwiskami poległych w latach 40. U góry jest umieszczony Krzyż Wojenny (Croix de Guerre, patrz wiki). francuskie odznaczenie ustanowione w 1915 roku.



Soulaines-Dhuys (GSV)







Na tym pomniku poległych w II wojnie dopisano pod kreską, jak widać na tablicach jest jeszcze miejsce... czyżby były przygotowane tak żeby jeszcze była możliwość kogoś dopisać? Powiększenie tablic po kliknięciu w poniższe zdjęcia.





Saint-Benoît-sur-Seine (GSV) - tutaj pomnik w postaci obelisku, tablice dosyć nowe ijest płynne przejście od 1918 do 1940 (powiększenie - klik w zdjęcie).



W temacie I wojny na terenie Francji, zobacz też inne wpisy:
- Schrony pod Verdun
- Schron Cztery Kominy, też pod Verdun
- Mały cmentarzyk pod Maizeray

6 komentarzy:

  1. Idą sobie dwaj weterani spod Verdun, patrzą na pomnik i jeden do drugiego mówi : "O, to jest okazja aby sobie strzelić lufę". A knajpka jest nieopodal ... a mój barek jeszcze bliżej, no to skool :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądzę że oba dziadki raczej pokuśtykały do najbliższej kafejki na śniadanie... w końcu obaj mają grubo ponad sto lat

      Usuń
  2. Na tych pomnikach są też wymieniane ofiary późniejszych konfliktów: wojny w Indochinach, wojny w Algierii i współczesnych konfliktów, w których bierze udział Francja (Czad, Mali, Afganistan,..). Przyznam, ze brakuje mi w Polsce takiego imiennego upamiętnienia ofiar. Nie wszędzie jest to możliwe (chociażby w Warszawie), ale w małych miejscowościach czemu nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, to nie zauważyłem... ale też niestety nie zatrzymywałem się przy każdym pomniku (na Węgrzech zaś, gdzie w każdej większej wsi jest pomnik poległych w I i II wojnie, byłem mądrzejszy i obfociłem każdy napotkany :-)).

      U nas Po I wojnie funkcjonowało coś takiego... w wielu wsiach do dziś można spotkać pomniki odzyskania niepodległości, czy zwycięstwa nad bolszewikami (jednak z nowszymi tabliczkami). Na części z nich były tabliczki z listą poległych mieszkańców, ale ze względu na treść po II wojnie zostały zdemontowane. Ale czasem wracają, np.:
      http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1920/lodzkie/lyszkowice

      Ciekawym przykładem są też Nowe Kozłowice, gdzie przy skrzyżowaniu stoją dwa pomniki:
      http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1920/mazowieckie/nowe_kozlowice
      http://www.bohaterowie1939.pl/_content.php?a=pomnik&itemID=436

      Usuń
  3. Przykład pomnika z nazwiskami poległych w Indochinach i Algierii:
    http://lesateliersduvaldebievre.fr/wp-content/uploads/2014/12/DSC00002.jpg

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aha... już po samej ilości nazwisk widać że jest to miejscowość dużo większa. Te od pomników ze zdjęć powyżej mają 200-350 mieszkańców, tak więc nic dziwnego że na trzech wylosowanych pomnikach nie było poległych z innych wojen... skoro z II było ledwo po 2-3 (no, w Saint-Benoît-sur-Seine było więcej, bo 9)

      Usuń