poniedziałek, 29 czerwca 2015

Linia Warty - bunkry pod Strońskiem

Linia Warty i Widawki (info) była broniona we wrześniu 1939 roku przez Armię Łódź. Pod Strońskiem, przy skarpie doliny Warty zostało wybudowanych w 1939 r. 7 żelbetowych schronów, a zachowanych jest 5 (wszystkie to schrony na ckm, do prowadzenia ognia bocznego, tzw. tradytory).

Odcinek ten 4 września obsadził 30 pułk Strzelców Kaniowskich (wiki), na północ od niego znajdowały się kolejne jednostki 10 Dywizjki Piechoty (wiki), a na południe 28 DP. MAPA

Jak byliśmy w 2014, to przy zjazdach z szosy w dolinę były umieszczone drogowskazy do schronów.Na początek rysunek z instrukcji saperskiej (link), przedstawiający tradytor... przy czym pod Strońskiem są bunkry takie jak na rysunku, lub w odbiciu lustrzanym.No dobra, zaczynamy od schronu nr 1 (wg tej listy), czyli tego najbardziej wysuniętego na północ.Schron nr 2 - o ile pozostałe są zlokalizowane tuż przy drodze gruntowej (i szlaku turystycznym) biegnącej poniżej skarpy, to tutaj droga nieco odbiega od skarpy i do bunkra trzeba było rypnąć miedzą.
Schron nr 3

Schron nr 4Nadal schron nr 4., tyle że do tego miejsca były fotki z 2014, a od tego z 2008. Jak widać, przez te 6 lat przybył jeden szlak turystyczny, przybyły też te drogowskazy przy szosie... ale z tablic informacyjnych zostały już tylko zniszczone i nieczytelne resztki.

Jako że schron jest uszkodzony, jest okazja przyjrzeć się strukturze żelbetuSchron nr 5Ruiny schronu nr 6 lub 7... zlokalizowaliśmy tylko jeden z nich, ale też specjalnie nie szukaliśmy.Zobacz też inne bunkry z 1939:
- Linia Widawki Armii Łódź 
- Przedmoście Koło Armii Poznań 
- Schrony pod Mławą Armii Modlin
- Schron-pomnik pod Mławą

9 komentarzy:

 1. schrony jak schrony, ale krajobraz pikny. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krajobraz jak krajobraz, ale te betonowe punkty widokowo-piknikowe bardzo przyjemne... zwłaszcza ten obsiany trawką ;-)

   Usuń
 2. Bunkry i krajobrazy ciekawe .
  Ja zwiedzałem nie dawno oodobne umocnienia na Roztoczu , były to bunkry Lini Mołotowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Linia Mołotowa też już była na blogu :-)
   http://meteor2017.blogspot.com/2014/02/wszystkie-bunkry-linii-mootowa-dzien-3.html

   Usuń
 3. Z Linii Mołotowa mamy zaliczone trochę z rejonu Prosienicy, Podbiela i jeszcze parę kilometrów dalej. Byłoby fajnie zaliczyć całą, ale to trudne, tym bardziej że po entym bunkrze człowiekowi się miesza w głowie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe czy kiedyś zaczną tynkować na kolorowo schrony i bunkry...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zaczęli:
   http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl/jastar.htm

   A tu z wspomnianej Linii Mołotowa
   http://www.panoramio.com/photo/90685566

   Usuń