piątek, 2 września 2016

Polskie schrony z 1939 pod Mławą

Prace fortyfikacyjne na odcinku pod Mławą ruszyły 14 lipca 1939 roku i planowano wybudować tutaj aż 93 schrony żelbetonowe  (albo 68, bo źródła różnie podają). Do 1 września powstało 49 bunkrów. Odcinek ten broniła 20 dywizja piechoty (Armia Modlin), a walki w tym miejscu w pierwszych dniach września znane są jako Bitwa pod Mławą (wiki).

Nie mieliśmy czasu objechać wszystkich podmławskich bunkrów, obejrzeliśmy z bliska trzy, kolejne dwa z daleka i natknęliśmy się na betonowy odłamek, który być może jest fragmentem jeszcze jednego, zniszczonego schronu. Numeracja według strony o schronach z 1939.

33 - uszkodzony schron do prowadzenia ognia bocznego, dwustronnego (czyli tradytor), przebudowany na pomnik. Byłe już na blogu, więc tylko jedna fotka, a więcej we wpisie - o tutaj.
36 - do tego nie podjeżdżaliśmy, obejrzeliśmy tylko z daleka. Jest to tradytor lub półtradytor.

37 - kolejny bunkier już był widoczny w tle na powyższym zdjęciu, jedziemy do niego. Jest to kolejny tradytor


Po obu stronach wejścia, są małe otwory strzelnicze do obrony bliskiej, mniejsza dziurka jest na komin piecyka.

A to główne otwory strzelnicze na ckm-y do prowadzenia ognia bocznego.

Wejście z tzw. przelotnią - betonowy murek osłaniający wejście i uniemożliwiający jego bezpedni ostrzał.

Klamra na dachu do zamontowania siatki maskującej.Na górze przyjemne miejsce piknikowe z pięknym widokiem na przedpole.40? - trudno ocenić, ale to chyba fragment jednego z uszkodzonych lub zniszczonych schronów

41 - też jakiś tradytor lub półtradytor

42? 43?- w każdym razie któryś z tych dwóch, jest to półtradytor, czyli schron do prowadzenia ognia bocznego, ale jednostronnego (tylko jedna strzelnica główna na ckm, plus dwie małe przy wejściu do obrony bliskiej).Na koniec dwa schematy ze schronami typu tradytor i półtradytor z Instrukcji Saperskiej.Za schronami jest jeszcze mogiła zbiorowa żołnierzy poległych we wrześniu 1939r.Zobacz też inne polskie schrony z 1939:
- pod Kołem,
- pod Strońskiem
- pod Szubienicami 
- schron-pomnik pod Mławą

3 komentarze:

  1. ładna "okupacja" przez bociany.
    a te rysunki przypomniały mi, że kiedyś zaposiadłem katalog podobnych rysunków bunkrzysk pod Strzalinami na Wale Pomorskim.

    OdpowiedzUsuń