środa, 8 lipca 2015

Roldalstunnelen i Seljestadtunnelen (i droga nad nimi)

Co prawda nie było zakazu jazdy rowerem przez Røldalstunnelen i Seljestadtunnelen, ale my wybraliśmy malowniczą, starą drogę przez góry

Oto droga E134 i wjazd do Røldalstunnelen, jest to tunel o długości 4 673m, został wybudowany w 1964 roku i był wtedy najdłuższy tunelem w Norwegii (do 1968, kiedy wybudowan Haukelitunnelen, który... też już był na tym blogu).Widok z góry... obok wodospad, ale takich kaskad jest dużo w norweskich górach, więc nawet nie jest zaznaczony jako atrakcja turystyczna.

A my rypiemy do góry.Zaczynamy zjazd, ale co to tam na dole? Tunel! Otóż Røldalstunnelen wychodzi z góry, droga biegnie jakieś 275m po grobli usypanej na jeziorze i wjeżdża tunelem pod kolejną górę. Seljestadtunnelen ma 1 272m i został wybudowany również w1964.

Zobacz też:
- Dyrskartunnel - jeden z najstarszych tuneli norweskich wybudowany w 1900 (obok obecnej E134)
- Vågslidtunnelen - tunel rna E134, otwarty w 1967
- Haukelitunnelen - tunel również na E134 wybudowany poniżej Dyrskartunnel w 1968
- Omnestunnelen - krótki, leczbardzo malowniczy tunelik wybudowany w 1977, ale już na innej drodze

3 komentarze:

 1. Cudne, malownicze przestrzenie! Oczami wyobraźni widzę, jak po skalistej grani, z impetem zjeżdża, szorując mordą glebę, sąsiadka z IV piętra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite widoki! Ta droga, którą wybraliście wygląda wyjątkowo i aż sama bym z chęcią z niej skorzystała. Ten samotny domek robi wrażenie, ciekawe kto tam mieszka lub co się w nim znajduje ;)
  Pozdrawiam,
  Kinga z bloga https://kingway007.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Z góry ta droga na grobli wyglądała na krótszą. A co do sąsiadów, to mamy takiego jednego z wiertarą do odstrzału. ;)

  OdpowiedzUsuń