wtorek, 29 września 2015

Kościół w Polskowoli
Jak to na tzw. ścianie wschodniej, sytuacja religijno-narodowościowa była tu dosyć skomplikowana... nieco szerzej opisałem ją we wpisie o  cerkwi w Ortelu Królewskim. Wieś dawniej nazywała się Ruska Wola lub Ruskowola, zamieszkiwała ją ludność ruska, a więc wyznania prawosławnego, a później unickiego. W Ruskiej Woli znajdoiwała się cerkiew unicka z XVII wieku (z poniższych map wynika, że stała na północ od wsi), od 1875 prawosławna (po likwidacji w zaborze rosyjskim kościoła unickiego).

Po I wojnie i odzyskaniu niepodległości, zmieniono nazwę wsi na Polska Wola / Polskowola. W 1921 został wybudowany drewniany kościół... z map wynika że nie w miejscu cerkwi, bo w centrum wsi po południowej stronie drogi. Niestety nie mam informacji co się stało z cerkwią, czy została zniszczona w czasie wojny, czy też istniała jeszcze w okresie powojennym?

Poniżej trochę materiałów archiwalnych o wsi:
- Ruska Wola w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego (wiki)
- rosyjska mapa z 1910 (ta i kolejne mapy z serwisu MapyWIG)
- niemiecka mapa z 1914
- polska mapa z 1938

No to wracamy do zdjęć kościoła i przyległości.

Kolumna Zy... nie, tym razem nie Zygmunta, ale też kontynuując tradycję stawiania kolumn na cześć króli.Izydor, Jan i Stanisław.

A w bonusie jeszcze dwie chałupki i kapliczka ze wsi.

3 komentarze:

 1. była taka słynna a haniebna akcja, że Wojsko Polskie rozbierało cerkwie (w "Polsce B"), coby polskość krzewić a umacniać :-|
  może pierwotna świątynia rusko/polskowolska też padła tego ofiarą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest taka możliwość
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_rewindykacji_cerkwi_prawos%C5%82awnych_w_II_Rzeczypospolitej

   Niestety trudno wyszukać jakieś informacje na ten temat, bo funkcjonowały dwie nazwy wsi i to w sumie w czterech pisowniach... a do tego nazwy mało charakterystyczne, bo są/były inne wsie o takich nazwach.

   Usuń
  2. mogła się też po prostu sfajczyć.

   Usuń