Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku-Kamiennej został częściowo ukończony w 1923, częściowo bo budowę wież zakończono dopiero w 1926... jednak kamień węgielny poświęcono już w 1906 roku. A tutaj notka jaką znalazłem w Kurjerze Warszawskim (12 kwietnia 1915) z rubryki Ofiary:
Wybudowany zotał według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego... tego samego, który zaprojektował kościół w Żyrardowie. Są między tymi kościołami Dziekońskiego różnice, które jednak okazują się w ostatecznym rozrachunku podobieństwami. Trochę kręcę? No dobra, przejdźmy zatem do konkretów
- kościół skarżyski jest mniejszy od żyrardowskiego, mimo to jest zapewne największym kościołem w Skarżysku i oba te kościoły są nazywane przez lokalsów Dużymi Kościołami.
- kościół skarżyski jest kamienny, a żyrardowski ceglany... takie są też osiedla robotnicze w obu miastach, w Żytrardowie ceglane, a w Skarżysku Kamiennej taka Kolonia Robotnicza jest kamienna. Podobnie szkoły, w Żyrku stare szkoły są ceglane, a tutaj szkoła jest kamienna.
Zapodaję jeszcze link do zdjęć archiwalnych na fotopolska (link).
To chyba ostatni zbudowany neogotycki kościół w Polsce?
OdpowiedzUsuńA nie wiem, nie badałem tematu
UsuńTeż nie badałem, alem zawsze myślał, że neogotyk skończył się definitywnie wraz z I Wojną Światową. Tzn. neogotyk niezmodernizowany, bo zmodernizowany to choćby na pl. Szembeka.
Usuń