piątek, 22 lutego 2013

Koszary w Sisaku

Koszary w Sisaku zostały wybudowane w czasach monarchii Austro-Węgierskiej, a dokładniej w 1891 roku. Położone są malowniczo mad rzeką Kupa. Na początek dwie stare pocztówki.

- tutaj jest więcej zdjęć współczesnych, archiwalnych i model 3D
- a to zdjęcie specjalnie dla Marcina (więcej wczoraj i dziś z Sisaka jest na tej stronie)
- warto też obejrzeć koszary od ulicy na Goggle Street View

3 września 1991 wojska chorwackie zdobyły koszary bronione przez armię jugosłowiańską. Obecnie co roku w mieście obchodzona jest rocznica tego wydarzenia.

Natomiast przy bramie koszar jest wmurowana tablica upamiętniająca utworzenie 3 lipca 1991 - 2 batalionu piechoty "Banijska Oluja" (czyli jakaśtam burza) wchodzącej w skład 2 gwardyjskiej brygady "Gromovi" (czyli po naszemu Grom).

Koszary stoją opuszczone, aczkolwiek znalazłem kilka newsów sprzed kilku lat, że są pomysły żeby s Sisaku utworzyć wyższą uczelnię i właśnie w koszarach miał być kampus. Był też pomysł, żeby utworzyć w nich więzienie. Jak widać, jak na razie nic z tego nie wyszło.


No dobra, po oględzinach stwierdziłem, że budynek wygląda na opuszczony, no to wbijam się na teren. To po prawej to ten główny budynek koszarowy, a to na wprost to pewnie jakaś stajnia, czy wozownia (sądząc po wjazdach).No i główny budynek, ale od strony dziedzińca.Pora zwiedzić wnętrza. Wiatr wiał, drzwi trzaskały, co sprawiało wrażenie że ktoś w budynku jest, ale nie było żywej duszy... za to klimacik był i chodziło się z duszą na ramieniu.2 komentarze:

  1. Ponieważ nie przenosiłeś komentów, to ja jeszcze raz podziękuję za "Wczoraj i Zdziś".

    OdpowiedzUsuń
  2. Proszę bardzo, polecam się na przyszłość :-)

    Swoją drogą, u mnie tak jak u lavinki też lądujesz w spamie ;-)

    OdpowiedzUsuń