wtorek, 26 lutego 2013

vélOstan

Nancy to takie miasto w Lotaryngii (100 tysięcy mieszkańców), w którym funkcjonuje system wypożyczani rowerów vélOstan, na który składają się:

vélOstan lib - sieć automatycznych wypożyczalni rowerów, służacych do krótkich przejazdów między stacjami (pierwsze 30 minut jazdy jest za darmo), podobna do naszego Veturilo. Uruchomiona została jesienią 2008, obecnie liczy 29 stacji, 250 rowerów i 560 stojaków.Niemal identyczne rowery, stojaki i terminale (różnią się kolorystyką i szczegółami) można spotkać w kilkunastu miastach Francji. Cała sieć nosi nazwę Cyclocity, a największy system funkcjonuje w Paryżu, nosi on nazwę Vélib' i składa się na niego 1200 stacji z 16 000 rowerów.Zastanawia Was, dlaczego rowerów jest 250, a stojaków 560? Wynika to z tego, że rower można oddać jedynie przypinając do specjalnego stojaka. Oczywiście może się zdarzyć, że nie będzie wolnych stojaków, wtedy system doładuje rowerzyście dodatkowe 15 minut darmowej jazdy, a na terminalu wyświetli się lista najbliższych stacji, gdzie są wolne stojaki.

vélOstan boutic - to sieć tradycyjnych wypożyczalni rowerów, gdzie można wypożyczyć rowery na dłuższy okres. Na mieście jest 7 punktów, w których jest dostępnych ponad 500 rowerów.Na poniższym zdjęciu warto zwrócić uwagę na ładne, okrągłe stojaki. Rower jest przypięty U-lockiem, który jest na wyposażeniu.A tutaj można wypatrzeć przynajmniej trzy rowery z wypożyczalnie przypięte na parkingu przed dworcem, a w budynku za nimi samą wypożyczalnię.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz